ser.AquaFans.ru

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Ништа није толико надахњујуће као процес стварања, када тежите ка циљу без обзира! У тренуцима креативности наш свет нестаје и налазите се у другом простору. Вријеме се овдје зауставља, не осјећате се уморно, као што креативни људи кажу - ово је другачији свијет!

Концентрација, одлучност, смисао живота, осећај повезаности са природом, смисао стварања - то је смисао и разлог за оно што радим.

Верујем да бисте сачували оно што имате, морате давати и откривати, користи, помажући другима. У овом чланку, прича о мом путовању у свет акуасцапинг-а је мој пут кроз трње до звезда. А ако ова прича помогне да се открије, ако је пример неком другом и ја сам помогао у томе - биће боља сензација, боља од многих других осећања на планети.

Мој дуги пут почео је идејом. Такасхи Амано тачно! Сва људска достигнућа почињу идејом. Идеја која живи у вама привлачи вас, толико да више не можете јести и мирно спавати! На самом почетку путовања моје је резоновање било следеће: у свом аквапском пејзажу не желим видети пуно снагама у стилу Форест Тхицкет, желим да купим акваријум са камењем - у стилу Ивагуми, али истовремено тако да не изгледа стандардно - текстурирано камење на чистини биљке за покривање тла. Желео сам да нагласим "озбиљност" камена, да нагласим његову моћ, али истовремено треба бити биљар, а не мсхарник, наиме, љековито биље са биљкама које би надопуњавало и заокруживало камени састав.

У једном моменту ми је зрела глава хардсцапе и у том су тренутку руке захтевале његово спровођење, али како? У то време у мом арсеналу било је око пет грожђа и око 20 килограма камења!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Уврнуо сам их, уврнуо и ставио овако и то ... није лоше, али ако добро погледате, то није композиција, већ "пакао са луком са стране".

Да би моја прича била конструктивна, повремено ћу давати примедбе.

Напомена бр. 1.

У почетној фази, акваскапер би требао изнети своју идеју. Не журите са имплементацијом. Нека траје месец, два, годину, ово се не брине, јер сте већ у фази израде, не журите са скраћивањем ових тренутака. Размислите, замислите, све пренесите на папир.

Данас жалим због тога што сам на самом почетку видео само костур тврдоглаве слике, али нисам изнео детаље, није смислио јасан план за садњу биљака. Следећи пут ћу размотрити све до најситнијих детаља, одмах до позадине, какво ће осветљење бити иза акваријума. У идеалном случају, пре почетка радова, морате да имате при руци готов цртеж будућег аквасајпа.

Разговарајући на форуму, многи момци кажу: "Не знам како цртати." Добро! Направите скице, скице, не ... направите слику са Интернета и покушајте да је копирате.

Након што је идеја сазрела, друга важна тачка је потрага за материјалима за акваскапинг. Имајући оскудну залиху камења, снаг акуасцапер гура оквир у себе - он почиње да ради оно што је наумио. И полази од онога што јесте и „клеса грбавце“.

Схвативши оно што је речено у напомени, кренуо сам у потрагу за камењем. Мој избор је пао на габбро дијабазу - можда је ово најповољнија и најприступачнија варијанта из целе врсте камења. У продавници хардвера купио сам 40кг. габбро дијабаза, продаје се као "камење за купање".

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Вреди напоменути да се у "амбалажи за купање" налазе различито камење. Има добрих примерака, али има и искрених цврчање камења, са захрђалим премазом и венама. Будите спремни на чињеницу да ће 1/3 камења бити неприкладна за употребу у акваријуму. У исто време, цена пакета од 20 килограма је 200-300 рубаља, можда је ово најјефтинија куповина за аквашкање. Али ово није био крај моје куповине камења. Чињеница је да величина "камења за купање" варира од 5 до 20 цм. У мом случају, ово камење је било погодно само као ситно и украсно камење. Главни и помоћни камен требао је бити велик, моћан. Нашао сам их у бази где продају: шкољка, пешчаник, гранит, мермер и друго камење. Мислим да у сваком граду постоје такве базе. Сјећам се да сам ушао на територију базе, скочио на гомилу дијабаза и хајде да лутамо наоколо попут пољске волухаре копајући минку у пољу =) Човјек се појави као чувар и гледа ме тихо, као идиот. Рекао сам му: "Као да не мислиш ништа лоше, само ми треба текстурирано камење за акваријум." Изглед сељака се променио, сада ме је самопоуздано гледао, као особу која "није свако код куће", али је оправдано ... ко се не догоди.

Као резултат, изабрао сам четири моћна камена укупне тежине 60 кг. И већ кошта неколико пута скупље, чини се да је 3200р. Идем кући с тим камењем, а жаба ме разболи по грлу. Та жаба би знала да су све то још увек такве ситнице ... Не бих хрипала, али би тихо погледала кроз прозор.

Напомена бр. 2

Питач почетника требао би од почетка да схвати да је рад у акваријуму скупо, а још више аквизас. У последњем чланку који сам написао о траварици, Причао сам о томе како чак и почетник може направити леп акваријум са живим биљкама од почетка. И заиста је! У том сам чланку доказао да чак и уз минимална улагања, "Седење на каши" можете узгајати шик простирку коцке хемиантхуса и набавите акваријум са бујном вегетацијом. Али време пролази, и разумете да је то било ваше основно искуство, које је било веома потребно. Али истовремено, то не значи да не треба даље да се развијате. Да, можете узгајати љековито биље на домаћој ЦО2 браги, али истовремено морате бити тврдоглави и подносити све тешкоће „борбеног епа“.

У кључу горе наведеног рећи ћу то док сам рудао камење, заједно са партнером на нашој веб локацији Пауза.ру, Наручио сам недостајућу опрему, систем балона са ЦО2, сам акваријум, кабинет, ђубриво и друге ситнице. И сада се појавила дугоочекивана претпоставка ... коначно, готово све је спремно за покретање акваријума.

Дакле, вероватно је дошло време да се опише потребна опрема.

Тетра Акуаарт Еволуција Линија 130 л - акваријумски комплет.

Модеран дизајн за искусне и почетнике акваристике.

Карактеристике:

- Стаклени акваријум високог квалитета, димензија (77к38к62 цм), запремина 130 литара-

- 8 мм флоат стакло против изобличења-

- Модеран дизајн са панорамским предњим прозором-

- Снажан поклопац са две издржљиве Т5 флуоресцентне сијалице (24 В)-

- Велики, комфорни отвори, захваљујући којима можете лако нахранити рибу и добити приступ опреми-

Комплет укључује:

- Тетра ЕасиЦристал ФилтерБок 600-

- Тетра грејач ХТ 100 (100 вата)-

- 2 заменљива кертриџа (Тетра ЕасиЦристал ФилтерПацк 600Ц)-

- Компресор за ваздух Тетра АПС 150-

- Тетра АС 35 Хигх Поре прскалица-

- Црево за компресор Тетра АХ 50-400-

- Тетра ЦВ 4 повратни вентил-

- ТетраМин 100 мл - главна храна за све врсте тропских риба-

- Водени лек Тетра АкуаСафе 100 мл - чини агресивну воду из славине сигурном и погодном за рибу-

- Водени лек Тетра ЕасиБаланце 100 мл - омогућава мање учестале промене воде-

- Дизајн акваријума брошуре Тетра.

Зашто сам изабрао овај акваријум? Прво, вреди рећи да је такав акваријумски комплет само божица за почетнике акваристике! Све се, до најмањих детаља, налази у овом сету. Друго, квалитет акваријума и његова погодност уважиће сваки искусни акваристика. Треће, лично сам тражио нестандардни акваријум за свој аквасап (стандард 45 * 90 * 45), напротив, био ми је потребан висок акваријум да бих могао да поставим камене блокове. Линија Тетра АкуаАрт Еволутион има висину од 77 цм. И то ми је требало. Четврто, свидјело ми се удобан, конвексан и простран поклопац овог акваријума. За узгој "густе биљке" потребно вам је веома моћно осветљење од 1 В / л или 100Лм / л. У почетку сам то разумео и планирао да додајем 4-6 флуоресцентних сијалица рефлектори. Испод поклопца акваријума Тетра АкуаАрт Еволутион Лине, осветљење које сам одабрао било је савршено постављено и веома је лако се монтира. И на крају, пето, партнер странице је интернетска продавница Пауза.ру Омогутио ми је значајан попуст на овај комплет, а поред тога понудио ми је пиједестал за овај конкретни акваријум. То је било немогуће одбити =)

Напомена бр. 3

Акваријум је ваш простор за креативност! Планирајте акуасцапинг на основу могућности и карактеристика овог простора. Акваријум који сам одабрао је панорамски, свиђа ми се. Али из неког разлога, често чујем негативна мишљења на форумима и критикама: "Као, педер ... одмах нема панораме!" Али извините, панорама је другачија! У овом случају не видим никакво изобличење, штавише, свако ко изрази своје негодовање, нека види ИАПЛЦ 2015 (међународни и најпопуларнији конкурс за дизајн акваријума), и тако у ТОП 100 победника налази се рад прецизно у панорамском акваријуму ... и то од 2500 радова !!! Професионални жири тако озбиљног такмичења, без икаквог „стереотипног Фу“, ценио је рад у панорамском акваријуму.

Станд Тетра Акуаарт Акуариенунтерсцхранк 100/130Л.

Модеран ормар посебно дизајниран за Тетра АкуаАрт Еволутион акваријуме.

Карактеристике:

- Веома стабилан захваљујући носачима дебљине 30 мм-

- Са практичним отворима за каблове и црева-

- Унутра је довољно простора, како за опрему, тако и за храну и средства за негу воде-

- Савремени дизајн са млечним стакленим вратима-

- Величина кућишта: висина 773 мм к дубина 383 к дужина 748 мм-

- Доступно у две боје: антрацит и буква.-

Нема речи у вези са каменчићем! Ловед ит !!! То је монолит. Ова карактеристика била ми је веома важна, јер ће акваријум, узимајући у обзир камене блокове, бити веома тежак. Столна плоча дебљине око 50 мм. - проверио, скочио, возио се на њему ... не савија се. Нишане су веома удобне, удобне - ово је веома важно! Уосталом, биљни акваријум захтева повезивање великог броја опреме, складиштење алата, ђубрива, препарата итд. Безусловно поштовање произвођача таквог ормарића за акваријум!

Биљна филтрација.

Много се може рећи о филтрацији у биљном акваријуму. Али о томе касније. Овдје ћу описати главне карактеристике опреме за филтрирање коју сам примијенио.

Акваријумски комплет Тетра АкуаАрт Еволутион Лине већ садржи Тетра ЕасиЦристал ФилтерБок 600. Ако сте почетник акваристика, овај филтер ће бити довољан. Али требало ми је филтрирање спољним филтером, како бих повећао простор у акваријуму и фино га прилагодио - ово је врло важан процес.

Инсталирао сам спољни Тетра ЕКС 600 Плус филтер. Ево његових карактеристика:

Технологија филтера Тетра ИЕКС омогућава поуздано и сигурно уклањање вишка хранљивих материја из воде, одржавајући њен високи квалитет.

- Омогућава кристално чисту и сигурну воду-

- Брзо и лако чишћење филтер медија-

- Изузетно моћан и тих филтер-

- Комплет садржи све што вам је потребно за брзу и једноставну инсталацију, укључујући све филтрирајуће медије-

- Укључује систем црпљења воде за покретање филтера и вентиле за прецизну контролу притиска-

- Брз и сигуран систем за изолацију филтера из циркулације воде-

- Подесиви прикључци за лако повезивање црева-

- Опремљен функцијом пре филтрирања ради смањења одржавања-

- Погодно за акваријуме од 60 до 120 литара-

Спољни филтер за акваријум Тетра ИЕКС 600 Плус пружа ефикасну филтрацију воде у било који акваријум запремине најмање 60 литара. Контаминирана акваријска вода се пречишћује захваљујући 5 различитих типова филтрирајућег медија. Вода пролази кроз керамичке прстенове, био куглице, традиционалну спужву, карбонско пунило и влакнасту облогу, који уклањају разне честице прљавштине и обезбеђују биолошку, механичку и хемијску филтрацију. Чишћење филтера и замена пунила олакшавају присуство прикладних ручица на свакој од филтер кошара. Одводна цев и црево могу се лако прилагодити било којој величини акваријума. Вентили инсталирани на улазу и излазу воде омогућују вам фино подешавање његовог протока у складу са специфичним захтевима. Да бисте очистили, једноставно затворите вентиле у потпуности, а затим одвојите адаптер од самог филтра. Истовремено, вода остаје у цревима, што омогућава да се не поново пумпа следећи пут када се филтер прикључи.

Поред овог главног филтера, користио сам мали унутрашњи филтер - пумпу са чашом која се пунила са полиестером. Па, кажем вам мало касније.

Систем боца са ЦО2 за биљке.

Хвала још једном Пауза.ру, Купио сам буџет, кинески ИСТА систем, опис: бешавни алуминијумски цилиндар са ЦО2, комплетна база за цилиндар са ЦО2, редуктор са електромагнетским вентилом омогућава прецизно мерење ЦО2 гаса, електронски тајмер са два независно програмибилна излаза, компактни дифузор ЦО2 у облику слова 3 у 2 1 ”са бројачем мјехурића и неповратним вентилом, укљученом наљепницом за вишекратну употребу у боји, држачем црева за ваздух.

Поред овог система, набављен је и резервни 3-литарски цилиндар како би се испуњени цилиндар без проблема напунио.

Овај систем, свидио ми се. Веома је сличан ЈБЛ системима, али кошта само неколико пута јефтиније. Једноставно инсталирање и руковање. Једино што сам заменио обични дифузор са дифузором ТМ Флувал.

Такође ћемо говорити о успостављању довода ЦО2 у акваријум, мало касније, у процесу описивања лансирања акваријума. У овом делу чланка остаје да се каже да ЦО2 систем + додатни 3-литарски цилиндар коштају 20 000 рубаља. Пре куповине, жаба је разумно грлила читаву недељу и смирила се само две недеље касније, када је ценила драж рада овог ЦО2 система.

Акуасцапе расвета.

Раније сам написао да сам одлучио да уградим додатне флуоресцентне сијалице са рефлекторима испод поклопца Тетра акваријума. Али из неког разлога, у једном моменту сам се переклинирао. Чињеница је да акваријум Тетра по мом избору има украсни, пластични обруч на врху. На овом обручу је монтиран поклопац. Не знам зашто, али закључио сам да ће тај украсни обруч ометати фотографирање аквасала. Већ након „потпуног зверства“ ... схватио сам да се аквасаписи сликају не нивоом акваријума, већ нивоом водене површине ... Уопште, не знам шта је у мени пакао, али почео сам пажљиво скидати украсни обод из акваријума. Ако мислите да је тако једноставно ... хмм ... исекао сам га и извадио два дана, обруч је чврсто сједио на силикону! Био је то врло тежак и напоран посао, било је важно не оштетити сам акваријум. Савјетујем вам да не понављате такво финт на ушима, у овом случају - ово је лош примјер =) Генерално, до краја другог дана украсни обруч је подлегао и успио сам пажљиво уклонити.

Успут, говорећи о уклањању обруча, био сам убеђен да је акваријум квалитетан, произвођач уопште, благо речено, није поштедио силикон ... зашто је толико тога испод обода ?! Вероватно да такви паметни људи као што нисам ја био хемијски =) И још једна ствар, често се каже да су „брендирани“ акваријуми крхки. Као, силиконски шавови су слаби. Нећу рећи за све, али тврдим у вези са акваријумом Тетра - акваријум је лепљен чврсто! Акуариум Тетра АкуаАрт Еволутион Лине 130 л. нема чвршће конструкције (што је плус за акваскапер), уклонивши горњи обруч за причвршћивање, у ствари сам прекршио технологију произвођача, акваријум је висок, камење је тешко, пуно земље ... и много !!! Акваријум изгледа симпатично. Нема наговештаја да ће акваријум ићи по шавовима!

Шта питате, какве везе има са тим расветом? И упркос чињеници да сам након таквих манипулација морао да напустим флуоресцентне сијалице, јер се поклопац без украсног обода више не може ставити.

Све је било могуће залепити, али у том тренутку, прилично уморна од скидања обода, одлучила сам да то једном скинем, па нека.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акваријумска лампа ЈБЛ Солар Ултра Цолор Т5, 28 В, 60 цм

Од осветљења купио сам два Ферон ЛЕД рефлектора ЛЕД ЛЛ-843: 70В, 7000ЛМ, 6400К, АЦ220В / 50Хз, 235 * 200 * 67мм, ИП65 укупне вредности 14000Лм. Цена 7000р. за пар. Плус, инсталирао сам једну БЛ Солар Ултра Цолор Т5 флуоресцентну лампу (била на лагеру) изнад акваријума.

Расвета је испала врло моћна!

Друга велика аквизиција био је систем реверзне осмозе. Дефинитивно ћу вам рећи о употреби у наставку. Овде ћу оставити линкове: "Осмоза у акваријуму", „Набавка осмозе за акваријум“. Цена кошта 13000р.

Од ситница: закривљене маказе, пинцета - купљене у медицинској технологији. Гнојива Тетра ПлантаПро Мацро, Тетра ПлантаПро Мицро, Тетра ЦО2 Плус, Тетра Планта Старт, Тетра Црипто, Тетра Плант ИнитиалСтицкс. Подлога и темељни премаз Тетра ЦомплетеСубстрате, Тетра АцтивеСубстрате.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Фув, све изгледа као да има опрему.

А онда су дошли минута, сати, дани, недеље, месеци креативности ... то су били тренуци радости, беса, умора и духовности. Ја - моји анђели и демони летјели су изнад акваријума.

Уградња акваријума и постоља.

Постоји такав знак, први који је убацио мачку у кућу ... Молим те -)

Радознали Преклопи Степхание одобрио свој избор и све време сам гледао да ли радим све правилно -)
Нећу се задржавати на правилима за постављање ормана и акваријума, она су, на пример, већ више пута описана, овде. Примјећујем да се акваријум акуасцапер нешто негује у погледу његе од обичног. Због тога је препоручљиво инсталирати га тако да му можете приступити са свих страна.

Припрема за лансирање акуасцапе-а.

Централни - главни камен у мојој композицији тежи 20 кг., Са десне и леве стране се такође налазе камење и такође негде укупне тежине 20 г. Да би се заштитио акваријум, под акваријум је постављен густи супстрат. Дно акваријума било је препуно решеткама. Али до овог тренутка, залепио сам целокупну унутрашњост акваријума траком за маскирање и дувао монтажну пену у акваријум, покушавајући равномерно распоредити пјену по дну и позадини акваријума..

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Кад се пена осушила, лако сам је извадила из акваријума и изрезала потребан „ваздушни јастук“ на којем би камење стајало. Такође, као „јастук“ сам користио пену која се попут пене учврстила на дно и зидове акваријума на силикону. Припремни радови су завршени.

Хардсцапе.

Можда је ово најважнија фаза у акуасцапингу. Основа од које све зависи. Сви су већ научили како узгајати биљке, никога нећете изненадити бујним, сочним биљкама. То је тврда слика која разликује једноставан траварски "Гарден" од ремек дела! Правила за уређење камења, као и закони дизајна акварија, добро су описани у овим чланцима: „Дизајнирајте акваријум у хаосу“, Стоне ХардСцапе.

Ево шта сам овог пута добио.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Први дани након лансирања

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Примјећујем да се у мом случају капа главе односи до задње стране акваријума. С обзиром на нагиб, није било практично користити „масну, земљану подлогу“. Користио сам Тетра ЦомплетеСубстрате супстрат (он је као песак са хранљивим материјама). Помешала сам овај супстрат са Тетра Плант ИнитиалСтицкс, равномерно распоредила Тетра Планта Старт, Тетра Црипто таблете и на врх излила главни Тетра АцтивеСубстрате прајмер (лаган, порозен, сличан експандираној глини). Испало је добро "слојевити колач". Касније сам, током уређења акваријума, периодично стављао и Црипто таблете пинцетом.
Потпуно сам заборавио, а ипак, по дну акваријума сам се распршио Тетра Бацтозиме (узгајалиште бактерија), а пошто није било "сувих бактерија", прскали смо 100 мл дна. Тетра сафестарт (течност са бактеријама). Такође сам дробила и посипала кокосовим угљем - сорбентом и извором удо за тестирање. Такође, као експеримент, сипао сам баштенску земљу за биљке агрума у ​​десни угао акваријума, где нема нагиба ... Идеја је била - кисела или не кисела? Није кисело =)

Мали трик. Залијепила сам неке камење супер-лепилом и силиконом. На пример, ово висеће камење је међусобно повезано..

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

То је учињено ради конструкцијске чврстоће, јер се вода и камен оштре! Стога, пре пуњења акваријума водом, све камење је учвршћено тако да није било ни наговештаја да се крећу.

Садња акваријумских биљака.

Веома је важно разумјети како ће се биљке садити. Важно је знати како биљка расте. И како ће то изгледати у одређеној тачки.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Горе сам написао да нисам смислио план слетања, али то није сасвим тачно. Наравно, изабрао сам листу биљака и направио скицу где ће се засадити.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Међутим, у будућности, током зрења акваријума, више пута сам мењао план садње. Нисам се „играо довољно са биљкама“, нисам у потпуности замислио шта ће се догодити ... У коначници, све то је довело до напорне трансплантације биљака у постојећи акваријум.

Листа биљака које су коришћене у овом акваријуму:

Водени путер

Погостемон Хелфер

Елеохарис парвула и мини

Глоссостигма

Бразилски Лилеопсис

Хидрокотил трипартит

Стаурогин

Мицрантемум Монте Царло

Хигропхилус Арагуаи и Дидиплис Диандра

Мосс Пхоеник и Јаванесе

Анубија Бонсај и Буцефаландрас

Ецхинодорус тенуллус, ецхинодорус рубра

Све ове биљке су биле меристемске (осим анубуса и бутекса) и наручио сам од компаније Акуарелум. Можете прочитати више о биљкама меристема овде.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Све што видите у мом аквапском пејзажу израстало је из "стакленки меристера" које су ми испоручене за отприлике 4 дана из Москве и још 4 дана су чекале у крилима пре слетања у акваријум. Нисам се морао бринути да се биљке покваре. Поред тога, било је веома прикладно садити биљке меристем директно у акваријум. У мом акваријуму су биљке биле смештене на различитим нивоима, па сам прво посадио доњи ред, затим додао воду и додао биљке средњег реда, а затим горњи ред.
Мислим да многи људи знају да је садња биљака у тлу прилично напоран задатак, меристем олакшава овај процес.!
Напомена бр. 4
Јесте ли икада размишљали о компатибилности акваријумских биљака? У процесу стварања биљака, морао сам да се суочим са чињеницом да су неке биљке биле добре у акваријуму, док су друге биле лоше. Шта је био разлог за то? На пример, биљке као што су лилиопсис и стаурогин расту споро, и рецимо, Монте Царло расте прилично брзо. Као резултат заједничке садње долази до сметања ђубрива - неки троше ЦО2, МИЦРО и МАЦРО полако, други брзо. Сходно томе, неким биљкама је потребна велика концентрација ђубрива, док другима не треба толико. Поред тога, осветљење игра огромну улогу - неке биљке воле интензивно осветљење, а друге умерено. Поред тога, у овом питању, дода се муха у маст која се сади биљкама на различитим нивоима, тј. ниже или ближе извору светлости.
Шта је споља изразило овај колапс. Чињеница да је на позадини моћне расвете и добре дозе ђубрива Монте Царло мицрантемум изгледао величанствено, али стаурогин и лилеопси су били прекривени ксенокрок. Смањивањем дневног времена и дозирањем ђубрива, обнављају се спорије биљке, али Монте Царло је почео да "успорава" раст.
Приликом садње биљака размислите о њиховој компатибилности. Полако растуће биљке пожељно су садити на самом дну или у сенци, а брзорастуће биљке обрнуто.
У мом случају, лоше осмишљено садње и употреба горе наведених биљака довели су до сталних манипулација и пресађивања.

Напомена бр. 5
Желим да кажем неколико речи о неким биљкама. Погостемон Хелфер - дивна, нежна, акваријумска звезда. Сви описни чланци кажу да је ова биљка нежна, да воли "стару" воду, захтева "масну супстрат". Са 80% се слажем са тим, али постоје коментари. Погостемон Хелфер је заиста слабо примљен на новом месту, али након месец дана, под повољним условима, почне да се "распрсне", биљка почиње активно давати кћери. Издржите месец дана, будите изузетно пажљиви према биљци у овом периоду и захвалиће вам се на својој лепоти и сјају. Такође желим да напоменем да „акваријумска звезда“ није посебно захтевна на „масном тлу“. Неке грмље посадио сам у камену блокаду, где је присуство земље било минимално (1-2 цм), а још више да није било супстрата. Временом се биљка укоријенила и независно се укоријенила у стијене - копа у камење.
Буцепхаландерс. Веома споро растућа биљка, непретенциозна, захтева умерено осветљење. Узимао сам ову биљку из свог другог акваријума, где је осветљење било минимално и није било снабдевања ЦО2. На моје изненађење, под јаким осветљењем, добра залиха ЦО2 и удо ... буталовандер није био прекривен ксенокрокусом, већ је почео активно цветати. То јест, за разлику од анубија, бутоволандра не треба посебно скривати у сенци, биљка повољно примећује интензивно осветљење.
Мицртемум Монте Царло. Обично се од ове биљке прави тепих. Међутим, све чешће и на конкурентним ИАПЛЦ радовима можете видети висећу каскаду из Монте Царла. На пример, ево фотографије такмичарског дела који је на ИАЛПЦ 2015 заузео 1. место

Мицрантемум Монте Царло на ИАПЛЦ 2015

Мицрантемум Монте Царло

У овом случају, Монте Царло мицрантемум је фиксиран на снагама и виси. Али како, како то учинити? Како поправити ову биљку на стабљику дрва, камен, било који други декор? Ово питање се поставило на самом почетку креирања аквасапа и одговор на који, изненађујуће, нисам нашао на Интернету.
Емпиријски је пронашао одговор. Испада да Монте Царло, ако могу тако рећи, расте на принципу маховине. Узмите гомилу биљака и повежите је риболовном врпцом до канапа, чак је можете чврсто везати. Ваул, за недељу дана ће још једна биљка добити ширину и тек ће је требати обликовати. Што се тиче камења, мало другачији приступ. Умотао сам Монте Царло мицрантемум на нехрђајући челик и поправио га супер лепак до камена.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Напомена 6
Обратите пажњу на то како биљке расту у природи. На шумском травњаку не постоји таква појава да испрва расте кревет седре, затим брескве, а затим шик. Све биљке, као да су биле испреплетене. Да, постоје границе, на пример, који покривају цео травњак, можете рећи: "Овде расту лептири, а купуси су ту", али између тих биљака нема јасне границе.
На нашем ресору налази се много материјала о правилима за садњу акваријумских биљака:
Приземни покривач, ниже акваријске биљке за садњу предњег плана.
Биљке за акваријум за позадину.
Али истовремено, морате схватити да таква садња није догма. Чак можете изградити аквасап на такав начин да ће високе биљке бити у првом плану, а ниске биљке у позадини и то ће повећати изгледе за акваријум састав.
Сама садња не би требало да има јасно зонирање. У свом акваријуму сам се побринуо да се ецхинодорус тенуллус испреплете са бразилском лилеопсисом, а водени лептир увуче у њихов дует. Стаурогин расте у засебној траци, али је окружен глосостигмом, а укопава се и у Монте Царло мицрантемум и Марсилиа. Или, на пример, арагвајски хигрофил седи поред ецхинодорус рубра и, ако не погледате изблиза, није јасно где се једна биљка завршава и где почиње друга.

Вода у акваријуму са биљкама.

Обично, када акваристи наиђу избијање алги у акваријуму, потрага за проблемом почиње мерењима азотних једињења, посебно концентрације нитрата, затим се анализира снага осветљења, затим сагледава концентрација фосфата, микро-ђубрива, питање учесталости промене воде итд..
Све ове акције су тачне, али обично акваристи пропуштају најважније питање - питање параметара воде у акваријуму (дХ, кХ, пХ).
Раније, растући добри травари, нисам пуно размишљао о карбонатној тврдоћи или „киселости воде“. Знам да нисам једини, многи искусни акваристи се такође не труде да тестирају воду у акваријуму, све се ради оком. То је у основи тачно. Сама биљка им показује добро или лоше. Али ипак морате знати и контролирати параметре воде.
Отприлике месец дана након покретања акваријума, био сам суочен са чињеницом да је сваке недеље цео акваријум дивље обрастао ксенокроком. Камење, зидови акваријума, апсолутно цео акваријум постао је зелен у недељу дана!!!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Оно што једноставно нисам урадио. У почетку је грешио да има тако мало биљака и да не јачају - смањио је дневно светло и дозу ђубрива. Мислила сам да постоји накривљеност Мацрона (фосфат: нитрат - 1/15), негде сам прочитао да ксенокрок који жури због недостатка фосфата, препоручено је да се фосфати унесу до 2 мг / л ... Али на крају се испоставило да У мојој регији су се показатељи воде из славине доста променили! гХ је био 16, пХ 8, кХ се такође попео на 10. Са таквим воденим параметрима, без обзира како се трудили, ксенокрок ће и даље доминирати у акваријуму. Заиста, можемо рећи да "алге воле алкалну воду." Долази до следећег процеса - уз ове параметре, биљке не могу у потпуности да троше гнојива, па се процес раста успорава, а алге које су прилагођеније за опстанак у неповољним условима користе вишак ђубрива.
Погледајте више детаља: „Угодни параметри воде за акваријумске биљке“.
Тестирање тестовима капљица воде, схвативши проблем, почео сам да мењам воду користећи дестиловану воду. И истовремено је наредио систем осмозе. Параметри воде за осмозу гХ, кХ на 0, пХ 5,5, ТДС 0, ако постоји реминистатор ТДС 30. Клицна вода за замену! Мешајући осмотску воду са водом из воде, у две недеље сам постигао следеће индикаторе у свом акваријуму: кХ 3, гХ 6-8, пХ 6.5-7.0, ТДС 120. Са таласом чаробног штапића акваријум је оживео, ксенокрок се повукао, биљке су почеле да расту!
Постоје различите методе употребе осмозе у акваријуму, неко попут мене је меша са водом, неко излива чисту осмозу и држи праве параметре воде уз помоћ бусета. Али, у сваком случају, осмотски филтер је пријатељ и пратилац акуасцапера.

Примјена гнојива у биљном акваријуму.

Општи постулати о концентрацији гнојива више пута су потписани на нашој веб страници и форуму, посебно референцама „Угодни параметри воде за акваријумске биљке“ Постоји детаљан одговор наше модераторке Јулије Мокеиеве. Додатни материјал: "Акваријумске биљке за почетнике", Гнојива за биљке Тетра акваријум.
Моја Напомена бр. 7 о овом питању биће следеће. Сви акваријуми су индивидуални, стога су све бројке и подаци о ђубривима просечни, општеприхваћени. Треба да се фокусирате на њих, али да истовремено водите рачуна о специфичностима вашег акваријума и ваших биљака. Ако сте почетник акваристика и у вашем акваријуму је умерено осветљење, једноставне биљке (валлиснерија, једноставни криптокорин), онда не требате јурити за МИЦРО и МАЦРО ђубривом. Можете користити, на пример, комплексна ђубрива Тетра ПлантаМин и то је све! Ово ће бити довољно за раст једноставних биљака. Можете ставити кашу као извор ЦО2 или користити Тетра ЦО2 Плус. И само, ако се ради о густом траварству, треба да размислите о следећим питањима, чија је важност описана у наставку по редоследу: осветљење, ЦО2, Мацро-удо, Мицро-удо.
У мом случају користио сам балонски ЦО2 систем, сложена микро и макро ђубрива + моно-једињења нитрата (Н), фосфата (П) и калијума (К) - за тачно подешавање НПК-а (ака Мацро). Испитивао сам акваријумску воду на садржај ових елемената, али тек на самом почетку да бих разумео како, у којој количини и у ком временском периоду биљке „једу“ ђубриво.
У мом случају, биљке су јеле НПК током три дана. Стога сам гнојиво примјењивао сваки други дан. И убудуће сам се водио стањем биљака и одбијао сам манипулације које сам спроводио (смањено дневно време = смањена доза ђубрива).
Посебну пажњу треба посветити снабдевању ЦО2 у акваријуму. Концентрација ЦО2 у акваријуму са биљкама током дневног светла треба да буде 10-40 мг / л. Нисам користио никакве посебне тестове, већ сам се фокусирао само на дробилица. У исто време, принуђен сам да се не слажем са општим мишљењем да би довод ЦО2 у акваријум требало да буде 2-3 балона у секунди. Не користим бројач мјехурића и мислим да је ово релативно релативна мјера потребне количине ЦО2. Прво, све зависи од масе биљака у акваријуму, неко има 5 смрека, а неко има баште Семирамиса, односно потрошња ђубрива у сваком акваријуму је различита. И друго, много тога зависи од начина испоруке ЦО2 и распршивача ЦО2.
Постоји сулуда количина распршивача ЦО2 - дифузори, распршивачи, мердевине ... међутим, сваки појединачни распршивач различитих произвођача има своје карактеристике и својства. Сваки такав распршивач емитује различите мехуриће ЦО2 у пречнику. А то значи да се јављају различити интензитети и продуктивност растварања ЦО2 у води..
У овом акваријуму сам испробавао различите дифузоре: кинески, испоручен у комплету са ЦО2 инсталацијом, дифузор Деннерле, а опет, вратио сам се свом старом, добром Флиувалов спреју. Кинески дифузор је одмах ставио на полицу, испуштао је само мехуриће, Деннерле дифузор је добар, али ипак. Али дифузор Флувал, мали пластични кофер са керамичком таблетом, постао је незамјењив помоћник.

Овај дифузор је "врло чврст", односно, рецимо, каша га неће "прогурати". Али ако имате балон, онда овај дифузор почиње да производи ЦО2 у облику најфиније прашине из мехурића. Мјехурићи су толико мали да их чак и вода не жарко гурне на површину, мјехурићи се крећу према горе, док се од било какве вибрације воде мјехурићи висе с једне на другу страну, чинећи замршену путању. Наравно, овим распршивањем продуктивност растварања угљен-диоксида у води се значајно повећава..

Једина мана овог дифузора је та што је често „зачепљен“, док се довод ЦО2 може или уопште не појавити или се црево прекида дифузор. Да бисте то спречили, морате да раставите дифузор недељно и натопите керамичку таблету на белу боју (~ 15 мин.), Исперите таблету након тога и четкицом је протрљате неколико минута. Понекад чак ни ове манипулације не помажу. У таквим случајевима узима се брусни папир (минимално зрно 10), на њега се ставља таблета и лагано трља кружним покретима (мало, кратко, без фанатизма).
Постоји још једна тајна. Дифузор ЦО2 обично је инсталиран на дну акваријума и то је све. Али ако поставите дифузор и испод протока воде из филтера, мехурићи почињу да лете око акваријума, они стижу до површине воде још дуже времена.

У свом акваријуму сам инсталирао дифузор (1) испод флауте (2) са спољног филтера Тетра Ек, флаута је потпуно потопљена у води, све су јој рупе спојене шибицом, осим последња два, испод којих се налази дифузор. Резултат је сјајна атомизација ЦО2 и, истовремено, биљке не показују проток воде. Под бројем 3, слика приказује малу пумпу са чашом, која се након чишћења у акваријуму може користити за ноћно прозрачивање или филтрирање кроз синтетички зимзелер..

Чишћење биљног акваријума.

Чишћење љековитог биља је једноставан задатак, осим времена. Косати, садити, брисати зидове акваријума сунђером, третирати декор четкицом за зубе, користити пластичну картицу за уклањање алги, мењати воду ... све то одузима пуно времена. Уз минималну манипулацију, потребно је око 1 сат.

Па, сад ... десиће се својеврсни лифе хацк, као што је сада модно рећи =)
Представљам вам електричну четкицу за зубе с погоном на батерије ала`маде направљену у Кини!

Изненађујуће, врло изненађујуће ... али ову јединицу је саветовао сам маестро Такасхи Амано !!! Међутим, из неког разлога нико, нико на Интернету о томе не говори.
Како сам почео да користим електричну четкицу за зубе у акваријуму. Запамтите, рекао сам вам о "нападу ксенокрока" због лоших параметара воде. Дакле, замислите како сам се мучио сваке недеље кад сам чистио 20-килограмски текстурни блок од цвета алге. Уууу ... страшно се сетити, могао би да стоји два сата изнад акваријума у ​​положају Куасимода. Тада сам на старом, архивском месту акваријума пронашао чланак Такасхи Амано-а, у којем он успутно говори о четкици Орал-Б Пулсар. Маестро, ох Велики Маестро ... Нисам имао избора него да направим саицареи (дубок, поштован лук у Јапану) и идем на алиекпресс да наручим четку.
Која је лепота ове четкице?!
- Ради на батеријама прста. Тело четке је запечаћено. Који практично елиминишу упад воде унутра. Пар пута кад сам дуго радио под водом (пола сата или сат), четкица се затворила. У том случају отворио сам претинац са батеријама, извадио их, протресао тело четке, обрисао батерије и све вратио натраг. Силва плесе, можеш наставити са радом!
- Глава четке је округла и вибрира. То вам омогућава да продрете до најмањих пукотина камена, где уобичајена четкица не допире. Омогућава вам да не трљате камен попут луда и да не трзате у акваријуму као епилептик. Омогућује вам руковање са најкомплекснијим елементима декора. Такође добро чисти наслаге алги на месту спајања воде и земље - не подиже јаку суспензију.
- Цена четке, коју сам купио 400 рубаља. Постоје четкице за 2000 рубаља. Која је разлика не знам. Примјећујем да четкица коју сам одабрао само вибрира, идеално би било одлично добити четку чија се глава врти. Ако неко то зна, остави коментар на дну чланка.

Драго ми је што имам такав алат, па вам га саветујем. Истовремено ћу вероватно рећи да ако имате једноставан акваријум и камење није посебно рељефно ... не узимајте такву четкицу, све можете учинити обичном четком. Такође, не очекујте директан вов ефекат, мораћете га трљати ионако. Ја бих назвао овај алат - четкицу за деликатно чишћење акваријума. Не узимајте четкицу за батерије, наиме батерије. Сами батерије трају дуго, нисам их мењао већ три месеца, Амано је рекао да шест месеци има довољно напуњености од неколико батерија.

Брашно креативности

Кад сам схватио да је тврдо корито које сам створио неисправно, када су се биљке почеле обликовати и није ми се допао овај облик ... морао сам да започнем подводни копач. Повукао сам гумену капу за пливање =), поправио сам исправке грешака: пресађивање биљака, додавање плодовине, промену позадине, уклањање стазе Аманов ... Ооох! Оно што једноставно нисам учинио да акваријум доведем у људски облик, толико времена сам потрошио у потрази за „коначним концептом“. У једном тренутку сам чак размишљао о томе да ли причврстити лозе рогове на камен.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Па, шта !? Ако вам није прво место на ИАПЛЦ-у, сигурно је да ће се „елкино ремек-дело“ заувек памтити =) У бацању сам још увек пробао ову идеју, додуше не са роговима, већ са снагама.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Ала` Елк у Пхотосхопу.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Алиа`.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Остале фазе ходања кроз грла креативности:

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Садите негде у почетној фази, обратите пажњу на позадину.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Једне лепе вечери, на предлог нашег модератора ФФ Сорка, скочио сам кући с посла и, не скидајући ципеле, бацио црну јакну на задњи део акваријума ... постало је боље.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Без јакне =) Обратите пажњу и на коре, ... покушао сам с њима, као да омотам средишњи камен.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Без њушка, без рогова, на тамној позадини. Некако досадно.

Обратите пажњу на садњу биљака. Чини се да ништа, али у ствари врт - кревети. Нема биљака за ткање.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

У неком тренутку су ме још привукли у „Дебљу“. Добио сам "канџасти капак" од свог гхосхника и силва пле! ... Али појавио се проблем, снаг је узео сву пажњу, смисао у камењу је нестао.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Настављајући сагу о лосовима, покушао сам да успоставим мангрове снаг у средини.

У неком тренутку сам се уморила од свега тога, дивље уморна ментално и физички. Преговарајући се са собом једне вечери, сетио сам се једне друге мудрости из Амано-а: „Изградња акваскарпирања не би требало да буде тешко, морате лако да идете у акваријум, не морате да проводите сате да мерите положај овог или оног украсног елемента“, сетио сам се и видео снимка на семинару у Москви Такасхи Амано је одржао мајсторску класу. Сетио сам се како је постављао камење - у руке узима шљунак, слободно их разбацује у акваријуму, а затим једноставно уклања вишак...

Једног суботњег јутра, био сам у стању схавасане (јога, стање дубоке опуштености), отишао сам у акваријум, направио неколико намасте (индијски поздрав), извео пар окултних манипулација =) И наставио: "изкоренио" сву десну страну, на месту где је лако и с лакоћом је почео да прави гомилу камења. У исто време, нисам заиста покушао да мислим која је страна камена боља, само сам камен ставио у акваријум, размишљајући само о његовом природном положају. Затим је у пукотину међу камењем сипао земљу, садио биљке, поправљао монте кало микрантемум на неким камењем ... и коначно добио прво задовољство од свог аквасапа. Насип је комбинован са главним каменом, истовремено пружајући малу, али ипак перспективу.

Остало је само једно питање, шта урадити са левом страном акваријума ?! Камење је тамо добро стајало, али некако је било равно и није се добро стапало са правим насипом. Искрено, у почетку нисам ни замислио шта би се тамо могло додати ... Једног лепог тренутка имао сам увид - увид! Узео је њушку, испробао је, одрезао потребни део, намотао анубију, маховину и Монте Царло мицрантемум на њушку. И објесили га на лијевој страни акваријума. Акваријум је постао потпун и занимљив. Остаје причекати тренутак када биљке добију сјај и можете почети са фотографисањем.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Фотографија је снимљена негде пре финала. Са десне стране се већ налази блокада камена, али „лок снаг“ није нестао =)

Фотографирање и снимање акваријума

Драги моји читаоци, хвала вам што сте надвладали моје „мале будале“. Али ово није коначно =). Да бисте ублажили ситуацију, погледајте видео снимак који сам снимио о свом акваријуму. Надам се да ћете уживати!

Ста реци Беаутифул !? У овој теми остаје само једно нерасположено питање - како фотографисати сву ову лепоту?
Овде су изложени основни принципи за фотографисање акваријума нит на форуму. Међутим, у стварности се све показало много сложенијим.
1. Најважнија тачка - морате одабрати најбоље осветљење и осветљење акваријума. Погледајте како акваријум изгледа другачије приликом промене извора светлости, њихове висине уградње, боје и интензитета позадинског осветљења.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Моја фото сесија трајала је три вечери, сваки пут када сам мењао подешавања осветљења и тражио најбољу опцију. Веома је важно да не покварите добар акваскапинг фотографијама неквалитетних фотографија.
Ево мог алгоритма за фотографисање:
1. Припрема: ставите камеру на статив, подесите поставке „за вас“ (стандард ИСО 800, Ф 8, заједничко фокусно подручје, аутоматско откривање извора светлости или ЛЛ лампица). Затим, мењајући изворе светлости, мењајући њихову висину, направите неколико фотографија. Изаберите најбољу опцију.
Пробне фотографије су потребне како се не би направиле 1001 фотографије како се у процесу фотографирања још једном не би „ухватила прашина у близини акваријума“, већ се концентрисала и циљано радила на већ одабраној опцији.
2. Отприлике недељу дана пре фотографисања изводи се маратон - лако сечење биљака.
3. За један дан се обављају два генерална чишћења акваријума: зидови акваријума су темељно очишћени, камење се трља, свежи песак се сипа (ако постоје Аман стазе), положај биљака се коначно прегледава, врши се прилагођавање светла, мења се 1/3 воде. За најбољу филтрацију суспендованих материја и повишене замућености, након чишћења се поставља унутрашњи филтер, у који се ставља синтетички апарат за зиму. Можете опционално да се пријавите Тетра ЦристалВатер.
4. На дан снимања око 6 сати перем руке - ОБАВЕЗНО !!! Влажним рукама пажљиво уклоните спољне филтер цеви, термометар, грејач. Вреће на унутарњем филтеру развучемо подложним полиестером и пажљиво га извадимо из акваријума. Помоћу прстију или пинцете пажљиво уклоните нечистоће са површине воде, ако их има. Темељно обришите крпе све зидове акваријума извана помоћу чистача стакла или ацетона (средство за уклањање лака за нокте).
5. За време снимања у руци имајте крпу, мрежу, пинцету, неку металну шипку чија је дужина једнака висини акваријума.

Зашто су потребне све ове опрезне акције? Током снимања суочио сам се са „вибулителнои ситуацијом“, када се чини да је све спремно за снимање, али одједном видим да један од корена смреке и упропастио целу слику, попео се рукама за поправљање, огибљење се подигло ... све, чекате да суспензија падне. Или сам видео комадић растргнутог лишћа на површини воде, скинуо је лист, али онда су вили и прашина ушли у воду из мојих руку...
Зашто је „метална шипка чија је дужина једнака висини акваријума“? Будите спремни на чињеницу да ће вам сам процес снимања одузети много времена. Прво, морате ухватити рибу у лепом положају, а то је врло тешко учинити. Друго, постоје рибе које кваре целокупну слику, на пример, током снимања, са којима сам се такмичио отоцинцлус - ко ће победити првог =). Само поставите камеру, само се припремите за снимање, а ова инфекција се јави и залепи се на предњи зид акваријума. А седећи на њему скроз, куцајући о стакло и махати рукама не помажу. Руке у води су непожељне ... Генерално, нисам нашао ништа боље од тога како узети скечу и потјерати отоциклус на њега. И треће, зашто нам треба скевер ... да возимо пужеве =) У биљним завојницама Покемон и остали пужеви су незамјењиви пријатељи! Али изгледа као да се спремате да се сликате, воле да пузе посебно за фотографисање ... и дефилеом по свим зидовима акваријума.

Вероватно ћу овим, драги пријатељи, завршити своју причу. Наравно, све емоције се не могу пренијети; све нијансе изградње аквасапа не могу се описати у једном чланку. Заиста се надам да вас је мој чланак надахнуо. Зато вам искрено желим да идете својим путем - кроз трње до звезда!
Назвао сам своје дело: „Негде где живи црвени змај Ка Риу“. Ка Риу је мали змај, дугачак само седам метара. Боја му је гримизна, ватрено црвена. Неки извори чак кажу да му је цело тело у пламену.

Финалне фотографије финалне верзије.

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Акуасцапинг: кроз трње до звезда!

Надамо се да ће вам наши видео материјали бити корисни и охрабрили вас да будете креативни.!

Да ли ти се свидело? Претплатите се на ИоуТубе канал ФанФисх!

Да не пропустим ништа: 104:

Делите на друштвеним мрежама:

Слично
» » Акуасцапинг: кроз трње до звезда!