ser.AquaFans.ru

Рад победника конкурса: `рахметли ратови`

Недавно је прешло на странице нашег ресурса такмичење "Чилидски ратови", који је имао за циљ да привуче пажњу огромне и веома занимљиве породице риба - чичлида. Рад победника објављен је у даљем тексту - искрена и занимљива прича. Надамо се да ће ауторске линије додирнути срца многих акваристика и развити искрену љубав према цихлидима и нашем заједничком хобију.

Пријављивање за такмичење: Записник Јурија Рибака

Сећам се свог детињства. Трећи разред. И редови из књиге, добијени са великим потешкоћама: „Чехлиди су велики агресивни грабежљивци ... бла бла ... не можете ништа са травом ... не можете чак ни женску и мушку раздвојити стаклом, у супротном ће се убити. Затим погледате слике и помислите да је Бог још ту. Ако је, како је могао дозволити да таква лепота буде тако зла? Уздахнете, ставите књигу на полицу и вратите се својим варварским мачевима. А у мојој глави су дуго седеле слике из књиге. Већ у 3Д-у.

Године су пролазиле Линије из те књиге заглавиле су се у мозгу ноктом. Табоо Без циклида. Али мисли непрестано из следећег заокрета претвориле су се у тај застој са тако атрактивним и примамљивим као забрањено воће, назив - Циклиди. Већ сам прочитао гомилу књига о њима и пуно сам научио, али се нисам усудио започети. Међутим, као и сви моји неколико познатих акваристи. А њихова неодлучност прешла је на мене.

1991 год. Петер. Након два месеца учења, добио сам теглу од 60 литара. Срећом, у близини института била је продавница за кућне љубимце са три рибе и разним акваријумима. Вода у Санкт Петербургу је сама мекоћа. Стога су бисерни гурами, ходници и неон и слично живели са мном без проблема.

Тада је ту био Кондратјевски трг и један старац, који ме је уопште привлачио на цихлиде. Тачно, а да тога не знамо. Сећате се како Твардовски? "Од хиљаде лица препознао бих малог дечака, али како сам га заборавио да га питам." Тако је и са мном. Само у мом случају - старац. Сјећам се његовог старог капута, виђеног шешира, истрошених панталона и три литарске тегле у рукама с неком врстом рибе. Сјећам се његовог натеченог, сувог лица. Али како се зове - није питао. Уосталом, та риба коју је држао у рукама и упознала ме са забрањеним воћем званим Чехлиди. Он, вероватно, више није жив, тај старац. Стога би му краљевство било небо. И пуно хвала.

И, радије из сажаљења него из интересовања, купио сам од њега ове четири сиве, неописане, пругасте рибе. Доведен у своју спаваоницу, лансиран у акваријум. И - књиге. Идентификација. Мислим да сте погодили - циклама са црним пругама. Па, добро, мислим да нека буду. Бар ћу покушати да у пракси видим оно што сам знао у теорији.

У почетку се није догодило ништа занимљиво. Живело и живело. Нисам обраћао пажњу на њих. Све више сам гледао своје гураме. Били су веома лепи. У сваком случају, сам акваријум ми је пуно помогао својим присуством. Морално. Након свих парова, лекције, понекад - забаве, гледање риба понашали су се на миран начин..

Зато сам после фебруарских празника нестрпљиво журио у Санкт Петербург, у хостел. Како су рибе вани без мене? Долазим, отварам врата - ужас. Само грозно. Сва трава лебдјела је по површини у растрганим комадима у друштву лешева гурама и два циклаза. Коридори су седели иза филтера за ваздушни лифт, плашећи се да не забију нос. Неони су, највероватније, отишли ​​да се хране. Високо храњива. И најважније - тло. Сав је, попут булдожера, пребачен на једну страну акваријума, а на супротној страни стајао је згодан мужјак.

Љутња ме управо погодила! Па ово је неопходно! Тако обесмислите моју лепоту, створеном таквом ревношћу. Одлучно сам прошетао до акваријума у ​​намери да се борим са овим штеточинама. Али, прилазећи ближе, угледао сам мушкарца како храбро трчи ка мени горућим очима и лепршавим шкргама и перајама! А само чаша га је спречила да ме доврши!

Рећи да сам у шоку значи не рећи ништа. Узбуђење, луда радост, ишчекивање нечег несхватљивог преврнуло се над мном. Да ли је риба попут пса? Да ли има интелигенцију? Хм? Видео сам да намерно појури на мене како би се одвезла. Удахнувши почео сам пажљиво испитивати своје водено тело. Или није мој? Мој рибњак је био прелеп. А онда су се појавили други власници који лепоту виде на свој начин.

На дну велике рупе, у углу, заправо на стаклу, видео сам камен обложен кавијаром. И изнад њега, машући перајама, стајала је лијепа женка са свијетлим брончано-златним трбухом.

У једном минуту сам много тога разумео. И чињеница да сам им опростио. И то ћу увек опростити. И да ћу се прилагодити њима, а не обрнуто. И шта је то - риба, и све остало - прелепа слика, не више. И да су паметни. И шта - заувек.

Тако сам за минуту постао чилидофил, циклидоманијак, чилидиот. Све што можете назвати. Суштина овога се не мења. Циклиди - то је оно што ме окупира већ више од 25 година. И надам се да даље моја љубав према њима неће завршити.

Тада је било свега: мријест, разочарање, први бродови и први губици, и пуно различитих врста цихлида, али не могу заборавити тај тренутак, јер је био први. Први утисак. Прва љубав.

Ово је део циклида које сам волео. И ту је. Надам се обострано.

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Рад победника конкурса:

Афтерворд.

О цихлидима можете разговарати бескрајно. О њиховој лепоти, облику, боји. О индивидуалности сваког појединца. Али најважнија ствар је интелигенција. Они стварно траже да једу. Тачно се зна ко је власник и ко је гост. Они ће одабрати најусамљенији угао за свој дом. Они ће откинути траву, ако постоји могућност да се, скривајући се иза ове траве, предатор провуче до њихове куће. Они хране децу и брину се о њима као о људима. Води децу у шетњу. А они могу имати скандале у породици! Они бирају животног партнера. Иако постоји харем. (Малавијски џигити. Изгледа као другачија религија.) Они бране свој дом, неустрашиво нападајући проблеме који стварају проблеме, неколико пута већу од њихове величине. И постоје комичне ситуације са њима!

Ево једног. Дешавало се да сам у акваријуму имао циклама црних пруга. Већ дванаест година након горе описаних догађаја. Мужјак и две женке. Назваћемо их мужем, женом и девојком. Пар је изабрао пећину у левом углу акваријума, а девојку у десном. Пар је живео заједно, а пријатељица је чистила њен дом, надајући се да ће срести принца на белом коњу. Чак је и неколико пута стављала јаја, пазила на њу, млатила пераје, али све је било узалуд, као што и сами разумете. Посматрање њених поступака изазвало је сажаљење, али није било никога ко би јој је дао. А ни ја нисам могао да нађем принца..

Једном када је пар положио јаја и сва тешкоћа бриге о потомству пала је на ... рамена или пераје жене. Муж је висио око куће и није радио ништа. Честа појава. Пријатељица је угледала згодног мужјака и почела га звати у своје гнездо. Муж је некако оклевао, али ипак је почео да се приближава девојчиној кући. Она је, видевши његову неодлучност, почела да плеше и почела је да га привлачи још ревније. А ипак је нашла свој пут! Намамио се у пећину и дао му тако „бели плес“ да сам му чак и завидио! У плесу је трептао само златни трбух! Водите ме, негативце! Али онда је жена видела да нема мужа, и кренула у потрагу. Нисам ни кренуо у потрагу, већ сам намерно отишао код комшије на обрачун. (Док смо са супругом гледали ову слику, задржали смо дах.) Жена је провалила у комшијску кућу, неколико пута ударила заводника и одвезла мужа кући! А код куће му је неколико пута давала лисице и није је остављала без надзора.

Моја супруга и ја гледајући ову слику нисмо веровали својим очима. И од срца су се смејали. Све је као људи.

Или тек недавно. У моје две велике пећине живе два предивна никарагванска циклама. Мушка тетка се није могла одлучити. Сада једном, па другом. Женке међу собом мужјаци деле сваки дан, односи се сређују, а он пушта рупу и нула емоција. То је одређено. Једрећи близу једне пећине - један махне репом и зове у пећину, близу друге пећине - убеђује друга девојка. Тако се већ неколико дана плива од пећине до пећине. Већ се питам како ће се ствар завршити. Као Санта Барбара.

НАТЈЕЦАЊЕ СЕ ОДРЖАВА ПОДРШКОМ

ПРЕДУЗЕЋА АД "ВАЛТА ПЕТ ПРОИЗВОДИ" И БРЕНДОВИ

Хидор у свим продавницама земље!

ХВАЛА ЗА ОДЛИЧНЕ НАГРАДЕ И КВАЛИТЕТНИ ПРОИЗВОДИ

Делите на друштвеним мрежама:

Слично
» » Рад победника конкурса: `рахметли ратови`