ser.AquaFans.ru

Сомук-кукуљица или синодонтис више пена

Синодонтис мацулатус или кукавички сом (лат. Синодонтис мултипунцтатус), појавио се у аматерским акваријумима релативно недавно. Веома је занимљивог у понашању, ведар и необичан, одмах привлачи пажњу на себе.

Али. Постоје битне нијансе у садржају и компатибилности сомука од кукавице о којима ћете научити из материјала..

Само у случају синодонтиса, она одлаже јаја у канџе афричких циклида.

Има конкретан циљ - цицхлидс носе своја јаја у устима. У том тренутку, када женка цихлида одложи јаја, пар сома окова, одлазећи и оплођујући своје. У овом хаосу, цихлиди узимају своја јаја и странце у уста.

Ово понашање су проучавали чак и научници са Универзитета у Колораду у граду Боулдер (САД). Закључили су да се срна синодонтиса развија брже, највећа и сјајнија од икре циклиде.

Ово је замка за личинке цихлида који се излегу у тренутку када се пржење сома почне хранити. Као резултат тога, они постају почетна храна. Ако су уништене све тиквице, тада сори поједу једни друге.

Поред тога, сом имају још једну предност. Тај кавијар, који нису сакупљали цихлиди, још увек се развија.

Кад помфрит плива, чека се тренутак када женка ослободи помфрит из уста. Тада се мужјак кукавице помеша са цихлидима и улази у женска уста.

Сада разумете зашто га зову срањивац-сом?

Опис

Синодонтис мултипунцтатус једна је од многих мачјих стеница које живе у језеру Танганиика. Живи на дубини до 40 метара и способан је да сакупља велика јата.

У природи може достићи 27 цм, али ретко досеже дужину тела од 15 цм у акваријуму. Очекивано трајање живота до 10 година.

Глава је кратка, благо спљоштена одозго и снажно компримирана бочно. Очи су велике, до 60% величине главе. Широка уста налазе се испод главе и украшена су три пара реса.

Тело је масивно, бочно компримирано. Леђна пераја је релативно мала, са 2 тврда и 7 меких зрака. Лепљива пераја мала. Пекторалне пераје са 1 тврдом и 7 меких зрака.

Боја је жућкаста са многобројним црним тачкама. На стомаку нема мрља. Леђа пераје су бијела и плава. На репу црна ивица.

Потешкоће у садржају

Није тешко и непретенциозно у одржавању рибе. Али, овај сом је врло активан и током дана, ноћу може узнемирити друге рибе. Поред тога, попут свих сома, појест ће сваку рибу коју може прогутати..

Сусједи за њега могу бити риба највеће или исте његове величине.

По правилу, сом се налази у циклиди, где им је највећа вредност..

Одржавање акваријума

Непретенциозан, али величина (до 15 цм) не дозвољава да се храни у малим акваријумима. Препоручена запремина акварија од 200 литара.

У акваријуму је неопходно обележити склоништа - саксије, цеви и иверицу. Сом ће се током дана склонити у њих..

Вриједно је напоменути да је за разлику од осталих сома кукавица активна током дана. Међутим, ако је светло прејако, онда се избегавају појављивање и сакривање у склоништима.

Параметри воде: тврдоћа 10-20 °, пХ 7,0-8,0, температура 23-28 ° С. Потребна је снажна филтрација, аерација и седмична замјена до 25% воде..

Храњење

Хране се живом храном, вештачком, биљном храном. Свеједи склони препаду.

Идеална храна са квалитетном вештачком храном са повременим додавањем живих или смрзнутих.

Компатибилност

Овај синодонтис је током дана много активнији од осталих врста. Ово је прилично мирна риба, али територијална у односу на друге синодонте.

Треба чувати кукавицу у јату, иначе јача јединка може иструнути слабију. Што је веће чопор, мање је изражена територијална агресија.

Овај се сом не може држати са ситном рибом коју он једе током ноћи. Идеално се чува у биотопу са афричким циклидама, где ће бити код куће.

Ако је акваријум мешовитог типа, одаберите комшије које су највеће или исте величине.

Разлике по половима

Мужјак је највећа женка. Има највеће пераје и светлију боју..

Узгој

Прича нашег читатеља.

Једном сам приметио да сом од рогача изненада постаје врло активан, а мужјак агресивно прогони женку.

Није престао да јури женку, без обзира где се она скривала. Неколико дана раније учинило ми се да је женка некако тежа.

Женка се сакрила под вештачком стеном и закопала је мало у земљу. Мужјак јој је пришао и загрлио је, формирајући Т-облик карактеристичан за мријест многих сома.

Приметили су око 20 белих јаја, скоро невидљивих у води. Како би срећа имала, хитно је требало да одем.

Кад сам се вратио, риба је већ завршила мријест. Остале су се рибе вртеле око њих и био сам сигуран да су већ појели сва јаја, и показало се.

Одлучио сам да не пресађујем остатак рибе и више нисам видео кавијар. Тада ми је распоред рада постао заокупљен и неко време нисам био расположен за свог сома.

И тако да сам требао продати вишак својих Африканаца, отишао сам у трговину за кућне љубимце, пустио рибу у акваријум, кад сам одједном у једном од углова акваријума угледао готово одраслог више-пјегавог сиса.

Одмах сам их купио и ставио на свој пар. А недељу дана касније додао је још пар, чиме је број дошао на 6.

Ослобађајући акваријум од 100 литара, посадио сам шест сомука са паром неолампрологус бревис и другим рибама.

У акваријуму је био филтер за дно, а земља је била мешавина шљунка и земљаних корала. Шкољке нису биле само дом неолапролгуса, већ су и подизале пХ на 8,0.

Из биљака је било пар Анубија, који су служили као почивалиште и склониште за сома. Температура воде је око 25 степени. Такође сам додао пар вештачких стена, као у претходном акваријуму.

Прошло је пет недеља и поново сам приметио знакове мријежења. Женка се напунила кавијаром и изгледала спремна за дријем.

Прочитао сам да су акваристи успешно узгајали сому у розама у цветним посудама напуњеним мермером и кренуо сам по прави материјал. Након што сам одсекао део лонца, убацио сам у њега мермерне куглице, па га ставио у земљу за мријештење и затворио је тањиром..

Дакле, био је само уски улаз у лонац. У почетку се риба уплашила новог субјекта. Пливали су, додирнули га, а затим брзо отпливали.

Међутим, након неколико дана, сому-кукавице мирно су пливали у њега.

Отприлике недељу дана касније, током храњења, видео сам исту активност као и током последњег мријештења. Мужјак је возио једну од женки кроз акваријум.

Одлучио сам све помније размотрити. Он јури за њом, а онда се заустави и уплиће у лонац. Следила је за њим, а синодонтис је остао у лонцу 30 или 45 секунди. Тада се све поновило.

Мужјак је током потраге покушао да исплете женку, али она је побегла и пратила га само у лонцу. Ако је један од мужјака покушао да плива у лонцу, друга мачка кукавице, која је била доминантнија, одмах га је отјерала.

Међутим, није наставио, само се одвезао од лонца.

Прошла су три дана и одлучио сам да погледам у лонац. Њежно сам је извукао из акваријума тако што сам палцем гурнуо улаз. Испушивши воду до нивоа мермерних куглица, узео сам лупу и прегледао њихову површину.

И угледа две или три силуете које се крију међу њима. Врло пажљиво, узео сам куглице, не дозвољавајући им да се распадну и убију помфрит.

Чим је лонац празан, помоћу акумулације сам у акваријум пребацио 25 ларви сома кукавице.

Малек је врло мали, половина новоизграђеног ходника. Нисам била сигурна да ли је довољно велика да једе микро црве.

Пажљиво сам посматрао како се кукавице прже, покушавајући да схватим када ће их користити жумањка и да ли могу да се хране.

Према мојим запажањима, то се дешава 8. или 9. дана. Почевши да их храним од овог тренутка, приметио сам како помфрит почиње да расте. Упркос својој малој величини, мушки сом има велику главу и уста.

Прошло је 30 дана од првог успешног мријежења, а ја сам се три пута родио.

Прве су пржине већ одрасле, као храну им дајем микроталасну и ларму Артемиа. Недавно сам их почео хранити добро мљевеним житарицама.

Отприлике две недеље касније, на пржењу су се почеле појављивати мрље, у доби од месец дана лако су се разликовале, па су младунци постали слични родитељима сомука. За месец дана, величина помфрит се удвостручила.

Пар има отприлике 10-дневни циклус простирања, што ме изненађује, јер их не храним живом храном, већ само житарицама два пута дневно.

Чак су почели да једу и пахуљице са површине воде. Побољшала сам технику хватања крумпира из лонца.

Сада је спуштам у воду и полако је подижем отварајући улаз, ниво воде опада, ларва кукавице појављује се у другој посуди без оштећења.

Делите на друштвеним мрежама:

Слично
» » Сомук-кукуљица или синодонтис више пена