ser.AquaFans.ru

Како одабрати и купити акваријумског сома

Разноликост сома у природи, па чак и у акваријуму, једноставно је невероватна. Кад год дођете на пијацу или у трговину за кућне љубимце, они ће увек продавати ову или ону врсту сома. Данас то могу бити мали и активни ходници, а сутра велики фрактоцефалус.

Мода за сома се непрестано мијења, нове врсте (или старе, али добро заборављене) појављују се у продаји, хватају се у природи и пуштају коријење до данас уопће не виђене. Али ако погледате акваријуме и аматера и професионалаца, можете видети да су соми једна од најчешћих и најпопуларнијих врста акваријумских риба.

Када се још једном лутате по птичјој пијаци, можете упознати непознату врсту сома и купити га сами. Међутим, они су врло различити и пожељно је, барем у целини, замислити шта овај или онај тип захтева. Таква идеја ће вас спасити од многих грешака и разочарања..

Уловио сом
Шарена сома

Често ћете наићи на неке врсте сома акваријума. Али да се сударите, али то значи знати, и боље је замислити како се панда у ходнику, брончани сом и шарени сом разликују један од другог..

Синодонтис су такође веома популарни. Ове сома савршено се прилагођавају условима акваријума, али морате узети у обзир величину до које могу расти, а то је од 10 до 30 цм, зависно од врсте. А различите су у понашању и садржају. Да ли желите сома који ће лепо живети у заједничком акваријуму? Или вам је потребан сом који ће појести сву рибу до које се може доћи?

Наравно, не могу се наћи све врсте сома, али користећи различите изворе - књиге, Интернет, друге акваристике, продавце, можете пронаћи пуно занимљивости чак и за оне врсте које су се тек недавно појавиле у продаји.

Главни параметри на које морате обратити пажњу приликом куповине акваријумских сома:

Предаторска или мирна риба?

Веома важно питање. Много сома једу друге рибе, а њихову пожудност вреди описати. Пре неколико година купио сам малог црвеног репа, величине 9 цм. Знао сам да овај сом може јести и другу рибу, па сам пажљиво одабрао његове комшије. Најмања риба у акваријуму била је Лорицариа, дуга око 14 цм.

Сјајно, кажеш? Погрешно! Следећег јутра погледао сам у акваријум и видео невероватну слику. Отприлике 8 цм сиромашне лорикарије стршило је из уста црвеног репа! У наредних неколико дана потпуно се растопио у њему. Разочарао сам се, али научио сам важну лекцију - никада подцењујући грабежљивог сома и величину њиховог апетита..

Димензије

Посљедње што је важно споменути је величина неких сома које се држе у акваријумима. Неке од њих једноставно не треба да буду садржане у њима, оне постају сувише велике. Погледајмо ово питање детаљније..


Према грубој процени, на свету постоји више од 3.000 различитих сома, од којих су многи огромни (од 1 метра или више). Наравно, ова реч је субјективна, а кад кажем да је огромна, мислим на акваријуме. Али такође постоји велики број релативно малих сома (до 30 цм), односно мање или више погодних за кућне акваријуме. И важно је схватити којој групи припада сис који сте избацили у акваријум..

Одличан пример великог сома, који се често продаје у акваријуму, су црвенокоси сом или фрацтоцепхалус. Мала (5-8 цм), често се налази у продаји и привлачи пажњу. Бојање, понашање, чак и одређени ум. Али све то бледи и пре чињенице - нарасте на 1,4 метра! Ако нисте уверени, додаћу да тежина може достићи око 45 кг.

Шта ће обичан акваристика са сисом овакве величине урадити, ако је чак половина, чак трећина максималне величине, врло велика риба за кућни акваријум?

По правилу је то готово немогуће, јер су зоолошки вртови препуни понуда, а за просечног акваристичара то представља превише проблема. А ови се соми опорављају у хладноћи и канализацији ...

А ово је мало ...
А ово је мало ...

Наравно, за неке акваристике велики соми су њихови омиљени кућни љубимци. И чак ће и њима бити тешко задржати рибу сома, јер му је потребан акваријум упоредив по величини са малим базеном.
Можете навести још много различитих сома, које расту врло велико. Али сигуран сам да схватате поента.
Ако ћете купити акваријумског сома - научите о томе што је више могуће!

Бирајте здраву рибу

Било да сте на тржишту, у трговини за кућне љубимце, добро бисте требали пазити на сома који вас занима. Ако је риба нездрава или има болни изглед - оставите је. Често људи који продају рибу не узгајају је сами, већ је препродају. У случају сома, они углавном могу доћи из иностранства. Током транспорта, они су под стресом и болест подиже главу..


Уједначена и светла боја, целе пераје, без набора на кожи, без тачака или рана - то је оно што разликује здраву рибу.

Погледајте бркове, већину њихових сома имају. Пазите да се не скрате, крваре или нестану. Можете их упоредити са другим рибама исте врсте у акваријуму или са сликом у вашем сећању. Чињеница је да у сома, када се држе у води са великом количином амонијака или нитрата, бркови често почињу да пате. Оштећења бркова индиректни су знак лошег одржавања.

Стадо ходника панде
Стадо ходника панде

Многи соми, посебно они који су недавно стигли у продавницу, могу бити прилично танки. То је нормално, јер је током транспорта храњење врло лагано или нема.

Али екстремна мршавост је лош знак. Будући да сори често леже на подлози и тешко је размотрити комплетност, затражите од продавца да улови рибу и испита је у мрежи. Танкоћа је нормална, али снажно потонуо стомак већ је сумњив. У овом случају, боље је доћи касније када се риба нахрани и поново је погледати.

Возила кући

Сада се риба транспортује у пластичним кесама напуњеним кисеоником. Али за сома постоји једна особина, боље је да их транспортујете у двоструким паковањима. А за велике врсте, попут великих синодонтиса, чак и у троструким. Чињеница је да велике сома на перајама врло често имају оштре шиљке који лако мувају такав пакет. И још поузданије за ношење у пластичним посудама.

Делите на друштвеним мрежама:

Слично
» » Како одабрати и купити акваријумског сома