ser.AquaFans.ru

Велики акваријум: покретање и аранжман!

лансирајте акваријум
Акваријум лансира 600 литара.
Сама ријеч "акваријум" садржи неколико килограма основних истина и пар тона ситница и нијанси.
За некога је то посао, за некога је хоби. За неке су то морске рибе, а за неке слатководне. Али за све „акваријум“ започиње посудом која се зове акваријум. И шта може бити узбудљивије, занимљивије, узбудљивије и несумњиво одговорно, без обзира на прво лансирање акваријума?
Желим да поделим са својим искуством своје прво лансирање 600л тенка. и разговарати о свим фазама: од куповине до размишљања о прелепом подводном дому. Надам се да ће информације које сам изнео у овом чланку помоћи акваристима почетницима и да ће бити занимљиве онима који су ту фазу већ прошли.

Дакле, све почиње избором акваријума. Приликом избора прво морате размислити колико сте спремни да потрошите на њега. Из 100% заложеног капитала ми одузимамо 50%. Оно што вам преостаје можете сигурно провести у акваријуму. Друго полувреме ће ићи на опрему, декор, биљке и рибу.
И тако, то је приближан износ. Може се смањити само на штету робника. Помислите да ли вам треба? На крају, акваријум можете ставити на намештај који већ имате.
лансирајте велики акваријум
На шта треба обратити пажњу када бирате акваријум, од чега се састоји његова цена:
Произвођач акваријума. Наравно, акваријуми страних произвођача на нашем тржишту су скупљи. Али њихов квалитет, готово сто посто, је несумњив. Проучавајући тржиште, дошао сам до закључка да си не могу приуштити тако скупу опцију и почео сам да тражим домаће фирме које су тестирале време и потрошачи. Од неколико опција изабрана је компанија ЗелАква која производи акваријум већ десетак година, негде у залеђним улицама Зеленограда. Након консултација са пријатељима, читања рецензија на Интернету, проверио сам.
Пакет пакета. Можете купити само стаклену кутију, а остало направити / купити сами. Испашће много јефтиније. Али ја сам, решио да олакшам свој задатак, био спреман да преплаћам мало и припремим акваријум за покретање, односно, заједно са:
- специјализовани акваријум плоча, дизајнирана посебно за одабрани акваријум, савршено прилагођена његовој величини-
- пластична палета, унутар које се већ налази подлога-
- поклопац са уграђеном светлошћу, наравно (имам 4 36В сијалице)-
- позадина (двострана)-

За мене је направљен 600Л конвексни стаклени акваријум. Период чекања је отприлике 2-3 недеље. Када купујете / примате акваријум, пажљиво прегледајте све неколико пута. Шта треба потражити:
- уситњено-
- огреботине-
- пукотине-
- сцуффед-
- визуални препони-
- сви шавови треба да буду: уједначени, непропусни, без суза и мехурића-
- подлога треба да буде чврста, а не комадићи-
- боље је одмах проверити да ли раде лампе-
Надаље, пре потписивања било којег документа, пажљиво прочитајте шта тамо пише. По пријему робе морат ћете потписати рачуне и добити гаранцијску картицу, ако произвођач којег одаберете даје гаранцију. На шта треба обратити пажњу! Ово је важно! Пуно је варалица које копирају етикете познатих произвођача које продају под својим брендом цртицу чега. Купци које преваре такви преваранти могу преплатити, купити робу ниске квалитете, штавише, неће моћи вратити робу у случају брака, итд. Интернет је препун сличних притужби новопечених акваристика!!!
- Гарантни лист има облик службене писмохране компаније. Односно, где год погледате, име се свугде пише (ЗелАква, ЗелАква, ЗелАква ...).
- Товарница коју треба да потпишете, као и гарантни лист, морају имати ПРАВИЛНИ печат. Када купујете производ, требало би да знате које правно лице вам га продаје, а на документима треба да стоји печат тог правног лица. На пример, предузеће Зелении КраиРоднои не може да има печат компаније Пцхелка Профессионал ЛЛЦ. Те пчеле тада нећете наћи...
„То су уобичајене истине !!!“, кажете, „Било која одрасла особа зна како преузети робу !!!“ Али, нажалост, огроман број људи претрпео је преваре на тржишту зоолошког врта. Будите опрезни!

Прелазимо на избор опреме, наиме:

Филтер
Филтри су различити: спољни, унутрашњи, уграђени, монтирани. Раније су ми у акваријуму од 300 литара била довољна два унутрашња филтера дизајнирана за просечно 200 литара. сви. За акваријум тако велике запремине као што је 600 литара, одлучио сам да купим спољни филтер. Имао сам не баш пријатно искуство у комуникацији са филтером (чудно Тетра), на избор новог филтера реаговао сам што је одговорније могуће. Пошто сам остао на интернету више од недељу дана, изабрао сам филтер Серија ЈБЛ Цристал Профи 1501е. Елегантан дизајн, вентили и сви други важни елементи су одврнути, уврнути, једноставни за састављање и уградњу. Сви одељци за филтере имају погодне преклопне ручке. Добро се носи са задатком, вода је чиста, бистра. Овај је филтер толико тих да да није било водопада из цеви за одвод воде, не бих разумео да ли ради или не. Пуно је плусева, надам се да неће бити минуса током операције.
Компресор
Већина унутрашњих филтера можда може заменити компресор, али ако је ваш избор, баш као и мој, на филтеру без функције прозрачивања, тада не можете без компресора. Одлучио сам се за компресорску компанију Сера аир 550 плус серија. Овај компресор има 4 отвора за ваздух, што је врло згодно ако желите да испоручите неколико млазница за ваздух, на пример, различите порозности сунђера или различитих величина сунђера. Уградио сам две „тањирне“ прскалице (пречник 10цм) и флексибилну прскалицу (дужине 100цм). Изненачно "пуше" плоче, али недостаје му флексибилна снага. Али, мени је то одговарало, јер је флексибилни пиштољ за распршивање закопан у земљи близу зида акваријума, а ретки мехурићи који се уздижу преко рељефне позадине изгледају врло вов. Испало је оригинално.
Грејач
Није лоше показао се на тржишту потрошача гријач "Јагер".
Али, немам личног искуства у кориштењу грејача, пошто су моје рибе прилично хладне воде, а ја живим у средњој траци - нема ужасних хладних времена у стану, немам шта да грејем. Напротив, боље је осигурати да се не загрева сам. Али, ако желите набавити рибу са топлом водом, тада се питање грејача не сме занемарити.
Овај кратак списак опреме потребан је за акваријум. Наравно, можете додатно набавити и другу корисну опрему која ће у великој мери олакшати негу акваријума:
ПРЕПОРУКЕ И САВЕТИ: УВ стерилизатор, озонизатор, системи за хлађење, хладњак, ЦО2 системи.
Након што се одлучите за количину акваријума и опрему, време је да размислите о рибама које желите да започнете. Избор је велик, али не заборавите да пажљиво прочитате принципе чувања своје изабране врсте рибе. Да ли је запремина вашег акваријума погодна за њих? Да ли су одабране врсте компатибилне једна са другом? Какво окружење у акваријуму преферирате рибе које волите, другим речима - да ли им требају склоништа, биљке, какво тло итд. Било би боље да се са свим тим питањима упознате сами. Не ослањајте се на савете продајних консултаната у продавници. Можете наићи на угледног грађанина који разуме његово питање, или можда обрнуто. На жалост, управо се супротно дешава чешће. Имајте на уму информације прикупљене о рибама, које ће вам у будућности бити корисне.
Препоручујем да погледате одељак на сајту АКУАРИУМ ФИСХ.
Будући да мој акваријум сматрамо примером, у мом случају је изабрана породица Златне рибице, јер Већ сам их садржавао у 300 литара. акваријум.

Шта је још потребно? - Наравно земљу.
Најбоље је одабрати природно необојено тло. Али ако и даље желите да фарбате, пазите да тло не емитује штетне хемијске елементе у воду. Постоји мишљење да је боље одабрати тло тамне нијансе, јер боја рибе на тамној позадини изгледа светлије. Мит или не, ви одлучите. Карактеристике боје тла занимљиве су само вама, рибама није важно која ће боја бити дна. И шта је важно за рибу? То је тачно - делић земље, другим речима, величина зрна. Исто је питање важно за живе акваријумске биљке, за које је погодно фино тло..
За многе златне рибице (оне, сакупљајући храну с дна, гутају шљунак), треба велика земља. С тим у вези, вреди рећи да ако се потребе ваше рибе не подударају са захтевима биљака, а желите башту у акваријуму, тада требате да узмете мешовиту земљу. Мешано не значи да купујете фино и грубо земљиште, сипате га у акваријум и мешате. То значи да морате да направите слојеве подлоге - "неку врсту торте за акваријум са дном." Доље плитко тло, тако неопходно за корење биљака, према горе плитко тло, неопходно за рибу.
И тако, боја и део одабраног тла. И овде се за многе поставља питање - колико им је потребно? Ево формула за израчунавање:
колико тла је потребно приликом покретања акваријума
1/10 запремина акварија = Кс кг тла
Односно, ако је акваријум 100 литара, тада вам треба око 10 кг земље
У мом случају је требало 60 кг. (600л. / 10 = 60кг.) Узео сам 15 кг земље најмање фракције (2-3 мм), 15 кг средње фине фракције (3-6 мм) и 30 кг грубе фракције (5-12 мм). Боја црна.

И тако, све што је потребно за покретање акваријума је спремно! Можете размишљати о визуелној страни будућег подводног света.
Позадина.
За мене је акваријум дошао са већ залепљеном позадином, на којој су шуме црвено-зеленосмеђих биљака биле приказане на небескоплавој позадини, а са друге стране биљке у камену клисуру.
Можете самостално да купите другу позадину која ће одговарати вашем укусу. То може бити монофона тамне позадине, која наглашава светлост свих акваријумских украса и даје дубину. Ово може бити друга позадина која опонаша природно станиште рибе, а које ће се комбиновати са вашом одабраном рибом, биљкама, декором.
Савет: најприроднији дизајн не смета и не боли очи.
Постоји још једна опција која би могла да занима захтевне акваристике 3Д позадина - визуелно изгледа волуминозније, даје дубину. Постоји мит да рибе не воле ову позадину. Кажу да их визуална обмана дезоријентише и да глупа риба завири у њу, покушавајући да плове тамо „у пространу луку“ насликану на позадини. Међутим, то није тако..
3Д позадина за акваријум
Ако ова опција позадине није прикладна. Сигурно ћете бити привучени унутрашња волуметријска позадина. Ово је позадина дебљине 3 до 20 цм од силикона или полистирена, која имитира различите подводне рељефе. Избор је колосални !!! Ово је најскупља врста позадине. Изабрао сам позадину дебљине 3-5 цм која имитира зид графитне клисуре, боја је тамно сива графит.
Позадина је, наставимо са украшавањем. Покупите декор (камење, канапи, замкови, бродови, лобање, астронаути итд.). Избор пејзажа за акваријум никога неће оставити равнодушним. Али, не заборавите да проверите материјал од кога је декор направљен. Мора бити неотровна, не израђена од гуме или индустријске пластике, не емитирати штетне хемијске елементе у воду, не распадати се итд. Опет, овде сви бирају шта желе, али ја се залажем за "природност резервоара". Не мислим да су афрички циклиди у својој домовини - у реци. Тангански су се срели са астронаутима или ситним замцима.
Када бирате сценографију за свој аква свет, узмите у обзир карактеристике одабране рибе. На пример, неким рибама је потребно склониште - обезбедити им осамљена места. У мом случају, златне рибице воле намерно или случајно трљати дебелим трбухом о свему што се налази у акваријуму. Стога сам тражио декор који им ни у којем случају неће наудити.
У сваком случају, без обзира на рибу, „комадићи с бакиним кристалним декантером“ нису погодни за акваријум. Изаберите сигуран накит!

Фазе покретања великог акваријума

Почиње са поступцима купања. Нови акваријум треба добро опрати. Ако вам величина одабраног акваријума дозвољава, пренесите је у купатило и оперите на било који начин који вам одговара и значи, а затим темељно исперите. Ако је акваријум велик, попут мог - 600л., Мало је вероватно да ћете га повући и гурнути у купатило. У овом случају користите соду бикарбону. Помоћу га добро обришите акваријум изнутра. Након тога, неколико пута обришите чистом крпом с много воде. Обрисала сам га много пута, врло дуго. Али била је сигурна да у акваријуму није остало соде.
Провера квалитета акваријума пре покретања.
У почетку сам половину акваријума напио водом и оставио на један дан. Дан касније изгледао сам тако да нигде није било воде, није било влаге, ни мрље. У овом тренутку је почетна верификација завршена. Наравно - то не гарантује да после 5 година акваријум неће дати „рупу“, већ ће смиривати живце барем први пут..
Одводимо воду прикупљену за верификацију. Уз то, да будем сигуран, обрисао сам акваријум сувим папирним пешкиром и обрисао га антибактеријским марамицама. Али, овде морате бити што пажљивији! Наручио сам ове салвете путем интернета. Хипоалергени, без мириса, без штетних хемијских елемената! Након брисања, акваријум је стајао још 20 сати на сушењу.

Одабир места за инсталирање акваријума
Ово би требало бити место где директно сунчево светло не пада. Иначе ће вода у акваријуму процветати. Такође, у близини места инсталације акваријума не би требало да постоје врата - акваријум не постављајте у пролаз, то може уплашити рибу. Такођер је вриједно узети у обзир да је акваријум мало бучан. Ако спавате лагано, немојте постављати акваријум у спаваћу собу.
Још једна ствар која се често превиђа приликом постављања акваријума је ваша сопствена погодност. Не постављајте акваријум тамо где га можете додирнути рукама, где можете утиснути ногу или чело док стојите са столице, фотеље или кревета.
Пажљиво размислите о питању издржљивости пода - да ли ће тежина акваријума са водом коју сте изабрали подржати тежину? Једноставно речено, не бисте требали акваријум стављати у тону, на други спрат дрвене куће, саграђене у прошлом веку. Исто се односи и на ормане. По правилу се купује специјализовани кабинет са потребном разином сигурности. Али ако сумњате, ојачајте потпорне зидове кабинета додатним слојем дрвета или ставите оквире од гвожђа. Ако је акваријум инсталиран на неком другом намештају, проверите да ли је његова снага и уједначеност. Ниво провјере равности. Све би требало бити савршено глатко.
Лепљење позадине
лепљење позадине акварија
И као што је горе описано, изабрао сам унутрашњу сурроунд позадину. Постоје чврсте позадине од силикона, има гнојна пена као моја. У мој акваријум су ми била потребна 3 комада величине 65 * 50цм. Ако верујете упутствима, потребно је само да размажете заптивач на задњу страну позадине и глатко нанесете огроман квадрат на изабрано место. Лажи! Заптивка се стврдне током дана и ако имате жељу да седите много сати и држите стиропор све док се не залепи, онда треба да будете упознати са људима који су написали упутства за ову позадину. У ствари, ја не припадам таквим људима. Морао сам окренути акваријум са своје стране и већ у водоравном положају поправити позадину, ставити канте са земљом на врх да га притиснем уз чашу. Чекамо дан. Готово!

И тако: изабрано је место, саграђени су и постављени плочници, позадина са тугом преполовљена. Проверите поново све нивое. На пример, у својој соби, где је постављен акваријум, имам тепих. Стално сам све проверавао са нивоом - после сваког новог оптерећења, јер мекани тепих има својство недостатка тежине, а на различитим местима је различито.
Након што сте све проверили са нивоом, пажљиво обришите површину ормара, не би требало да постоји мрља или длака.
Ставили смо акваријум.
Ако је ваш акваријум, попут мог, на дну покривен пластичном кутијом која садржи супстрат, онда је само потребно да ставите све. Ако не, обавезно ставите заптивку дебљине око 5 мм испод акваријума. Ако имате велики акваријум, будите сигурни да се загонетите проналажењем добрих људи који су спремни да помогну у постављању кутије за стакло у акваријум на месту. Троје људи је вукло мој акваријум, са две провале дима.
Акваријум стоји. Хвала добрим људима и мирно започните лансирање. Радите мирно, без налета.

Почните полагати земљу
Одлучио сам да положим слој тла на дну, засићен минералима, неопходним за успешан почетак биљака, њихово укорењевање и даљи раст - Тетра Плант комплетан супстрат. Ову врсту храњења на тлу представљају многе марке акваријума, избор је велик. Али, имам разлога да верујем Тетри, па мислим да сам је на кратко купио. Наравно, на паковању пише за колико литара акваријума је намењено. Равномерно расподјелом комплетног супстрата Тетра Плант, можете се борити са главним тлом. Ако имате тло различите фракције, прелазимо из најмањег у највећи.
Пре пуњења главног тла мора се темељито опрати, а ако је тло природно, тада се још може опрати кипућом водом. То за мене није било природно - треба га неколико пута добро опрати да се опере индустријска прашина и опере непотребан песак и друго. Такође пазите да се тло не сједини на комаде; уклоните такве комаде.

испирање тла у акваријуму копање акваријум тла
прање воденог тлаиспирање тла у акваријуму при покретањупрање акваријумског тла
испирање тла у акваријуму
Излијте опрано фино, основно тло и равномерно распоредите по дну акваријума.
дистрибуција воде на дну
Сада морате поново размислити о биљкама. Поред минерала, потребни су им витамини и други важни елементи у траговима који доприносе расту и јачању ново засађених биљака. У те сврхе сам изабрао Тетра биљни штапићи. Дозирање је јасно и разумљиво, све је читљиво написано на теглици. Потребну количину ђубрива расипамо по слоју свеже положене земље. Додајемо још један слој земље, нешто већу фракцију.
Тетра биљни штапићиТетра биљни штапићи
Након ових манипулација, положите цеви за прозрачивање, завијте филтар, поставите је на право место. То сам преузео у овој фази рада, јер Желео сам сакрити млазнице компресора испод земље, то је због чињенице да моја златна риба увек копа млазнице. Опрему можете инсталирати касније. Поредали смо опрему.
Следећа ствар о којој треба размишљати приликом покретања акваријума су квалитетне карактеристике воде у акваријуму. У „младим“ акваријумима често се јављају скокови нитрата и нитрита (отрови који настају из мртвих органских састојака). Спаси нас од овог проблема Тетра нитрат минус бисер, посипајте га предзадњим слојем земље и након тога ставимо последњи слој тла, највећи удио. Покушајте да положите тло тако да његов ниво буде подигнут на задњи зид акваријума. Даје волумен.
Тло је готово. Сада је време за пуњење воде. Ако имате црево које се из акваријума може продужити до славине - имате среће! Ако не, напуните воду кантама - ручно. На дно стављамо тањир, тако да млаз воде не утиче на уредно положено тло и почнемо да акваријум напунимо водом, до отприлике половине, па чак и мање.
просипање тетра нитрат минсу перлс
Да би вода из славине (штетна и пуна непотребних хемијских елемената) постала погодна за хидробионте што је брже могуће, требате на пример да користите специјализоване водене клима уређаје., Тетра акуа сафе (наравно, користио сам га) Долијемо дозу АкуаСаве-а у акваријум, на основу количине већ проливене воде и идемо да пијемо чај, а током пута подмазујемо исцељујућим балзамом руке које су биле истрошене приликом прања земље.
Залив воде у акваријумској плочи до дна
Верујем да је боље сачекати барем један дан пре него што пређете на следећу фазу, тако да се све мало смири, а клима уређај је у одређеној мери успео да испуни своју функцију, али то не можете да урадите.
Нисам чекао, јер су биљке које сам тада наручио већ биле у посуди са водом један дан, и бојао сам се да ће се осећати лоше.
Инсталирајте акваријум декор.
Прво морате инсталирати велике украсе, а затим ставити мање елементе.
постављање шљаке на почетак акваријумалансирајте акваријум
Имао сам две њушке. Да их спречим да плутају у акваријуму, два дана сам их утопио у кади са топлом водом, користећи сол. Иако - ово није у реду! Да крпице не би плутале, потребно их је неколико сати кухати у физиолошкој отопини. Своју капљицу, дивно је, нажалост, није било одговарајућег контејнера за њих, морао сам да изађем из ситуације натапањем. Али два дана категорички није било довољно. Да се ​​висеће дрво не појави, треба га утопити око 12-14 дана. Нисам си могао приуштити такав луксуз, купатило у мојој кући је једно за све, за снагле и за људе. Стога смо морали да уградимо капље директно у акваријум и да их срушимо камењем одозго. Пре тога сам неколико пута сипао прокухану воду.
Камење иде даље у величини. Организирамо их и по укусу у акваријуму. Пре роњења у акваријум препоручује се да их оперете кипућом водом и добро исперете.
Сада је време за почетак садње
садња на почетку акваријумасадња акваријумских биљака
Поделите биљке у мале гроздове и скратите зарастао коријен. Уклоните жуто лишће и пажљиво их посадите на одабрана места. Свима је то јасно, али ипак вас подсјећам да је боље да биљке са дуго стабљиком посадите ближе удаљеном зиду акваријума, а розету и покров земље ближе предњем зиду. Када садите биљке, имајте на уму да ће оне расти. Обавезно размислите о будућем изгледу акваријума..
Након што посадите биљке, можете додати другу половину воде у акваријум, а истовремено додати клима уређај АкуаСафе. Када је акваријум пун, можете покренути филтер.
занемарени акваријум
занемарени акваријум
како покренути акваријум
Акваријум је покренут!

Пред крај чланка, ширио сам процену покретања акваријума. Мислим да ово
информације ће такође бити корисне у решавању проблема око уређења вашег
акваријум свет.

Идемо: (курс долара је 36 рубаља.)

Трошкови уређења великог акваријума

1. акваријум + постоље 600л, са конвексним предњим стаклом (боја венге) 700 цу.
2. Достава 30 ц.у..
3. Филтрирајте ЈБЛ Цристал Профи 1501е 250 цу.
4. Компресор Сера Аир 550р плус 42 ц.у..
5. Спреј "таблета" (10цм) * 2 ком. = 20у.е.
6. Флексибилна прскалица (100цм) 14 ц.у..
7. Унутрашња запреминска позадина (50 * 65) * 3 ком. = 142 цу.
8. Тло различитих фракција (црно) * 60 кг. = 100 цу.
9. Потпуна подлога за доњу земљу Тетра Плант (канта од 100 -120 литара) * 5 ком. = 73 ц.у..
10. Тло подлога за биљке Тетра биљне штапиће (посуда од 300 мл) * 2 = 14 ц.у..
11. Средства за смањење нитрата Тетра нитрат минус бисер (посуда од 90 л) * 7 = 32 цу.
12. Кондиционирање за Акуа сигурну воду (500 мл) - 6 цу.
13. Снаг КСЛ - 60 цу.
14. снаг КСКСЛ - 84 ц.у..
15. Камен (декор) од 8 до 23 цу * 14ком = 150-200 цу.
(Већ сам их имао, купио сам пар комада и то је то)
16. Сифон за чишћење тла 45 ц.у..
17. Термометар 8 цу.
Биљке у асортиману (око 15 позиција) око 70 цу.
УКУПНО: 1890 цу.

Не журите одмах да посадите рибу, пустите да акваријум „вари“ и
биљке добијају корен. Најбоље је бацити рибу негде 4-9 дана.
Не садите много риба одједном, боље је да их избаците у серијама са паузом
између пресађивања 4-5 дана.

Кућа за рибу је спремна. Ако се све ради правилно, одмерјено и душом,
тада ће вам акваријум у будућности донијети само пуно угодног
емоције.
Сретно и успјех!

ФанФисхка.ру хвала
аутор чланка - Јан Терекхова,
за пружени материјал.

Надамо се да ће вам наши видео материјали бити корисни и охрабрили вас да будете креативни.!

Да ли ти се свидело? Претплатите се на ИоуТубе канал ФанФисх!

Да не пропустим ништа: 104:

Делите на друштвеним мрежама:

Слично
» » Велики акваријум: покретање и аранжман!