ser.AquaFans.ru

Направите сопствени спољни филтер за акваријум

Шта је спољни филтер за акваријум

Постоје две врсте филтера: спољни и унутрашњи. Како да одаберете онај који одговара вашем случају?

Пре свега, обратите пажњу на величину вашег акваријума. Ако је довољно велик, онда нема велике разлике. Али обично имамо само ограничена подручја где можете поставити или мали или средњи акваријум. У овом случају, биће прикладно користити спољни филтер.

За разлику од унутрашњег, спољни филтер се не инсталира директно у акваријум, већ ван њега. То помаже уштедјети пуно простора..

Спољни филтер не заузима простор у акваријуму и не квари његов општи изглед

Рад овог уређаја је следећи: вода из акваријума улази у уређај, пролази кроз филтер елементе, а затим се враћа назад рибама.

Спољни филтер има следеће предности:

  • не заузима корисно место у акваријуму;
  • садржај акваријума изгледа естетскије без таквих уређаја;
  • филтрирајте медијуме боље чистом водом.

Наравно, међу огромним асортиманом таквих уређаја можете одабрати онај који вам у сваком погледу одговара. Али њихове цене су превисоке. Па зашто не бисте искористили прилику да властитим рукама направите спољни филтер? Овај подухват је лако реализовати. Испоставило се да све што вам треба може лако да се купи у продавницама и на тржишту, а сами радови на монтажи и монтажи су довољно једноставни да га могу поднијети чак и почетници.

Како се бринути за акваријумски филтер?

Да би филтер исправно радио, мора га бити редовно за чишћење. У супротном ће почети радити лошије, а затим потпуно загађивати водену средину (потоње се односи на унутрашње филтере).

Што је мања површина филтера и већа је запремина воде, то чешће требате очистити филтер.

Да бисте одредили правилност чишћења филтера, требате не само пажљиво прочитати упутства произвођача, већ и посматрати филтер у раду. Ако почне да делује слабије, време је да се исперете. Малим филтрима може бити потребно чишћење недељно, а великим моделима може бити потребно једно чишћење у два месеца..

Да бисте избегли убијање колоније корисних бактерија, оперите филтер водом собне температуре и не чините то превише пажљиво. Поред тога, не треба да перете филтер ако промените воду у акваријуму, додате нову рибу, унесете нову храну, иначе ћете пореметити успостављени баланс у акваријуму.

Замена прања у филтеру је још једна важна тачка. Не радите то пречесто. Сачекајте док не почне да губи способност филтрирања и облик. Поред тога, у унутрашњем филтеру се крпа састоји од више делова, а само један од њих треба истовремено променити, тако да се касније корисне бактерије из "старих" делова брзо шире у нове.

Запамтите да филтер у акваријуму треба да ради континуирано и без прекида, зато одговорно приступите одабиру правог модела и не јурите најјефтинију опцију. Одлучите се за квалитетну опрему која се доказала и дуго ће вам трајати..

Домаћи спољни акваријумски филтер.

Као љубитељ краткотрајног акваријума, дошао сам до закључка да се унутрашњи филтер у мом акваријуму не носи са његовим задатком. А од честог одржавања филтера, патили су само становници мог акваријума.

Проучавајући информације о филтерима, дошао сам до закључка да је употреба спољног филтера јединствена исправна одлука. Биофилтрација је неуобичајено ефикасна, а ниједан од начина пречишћавања воде не може је делимично заменити.

Састав воде коју пречишћава спољни филтер приближно је сличан саставу природних водних тела са спорим протоком. С недељним освежавањем једне трећине волумена главног акваријума, може се сматрати да ихтиофауна и хидро флора постоје практично у текућој природној води - отуда и сав успех постигнут у системима са биофилтрацијом.

Није ми била пријатна вест да је цена спољног филтера упоредива са ценама акваријума.

Након прегледа дизајна спољашњости, одлучио сам да направим свој аналогни спољни Ехеим филтер .

За производњу домаћег спољног филтера купљено је следеће:
- Пумпа (фонтана пумпа), компанија РЕСУН, кинеска производња 30 вати., 2000 л / х
- ПВЦ конектор за канализациону цев д = 200 мм. + 2 убода за њега,
- кранови, углови, сагони итд..,
- ПВЦ цев д = 20 мм. за пријем и достављање воде у акваријум 4 м.,
- тиквица из кућног филтера,
- пунила за филтер.

Следећи дизајн је коришћен за уметање у утикаче.

Мој избор у овој пумпи био је због чињенице да филтер има много завоја у цевима, а крајњи резултати на крају су пали за пола.

Избушене рупе у горњем и доњем поклопцу за снабдевање и пумпање воде. При постављању фитинга користио сам гумене заптиваче са додатним силиконско-јонским заптивачем.

Покушао сам да утакнем утикач у квачило гуменим тракама за бртвљење, и нисам могао, радило се прејако. Разумијем да ако могу да убацим утикач, нећу га уклонити оданде. Одмакући се од тога, пресекао сам ивице конектора да бих уклонио филтер, ако је уопште било могуће уклонити гуму и тако ублажити притисак у филтеру. На дну спојнице је седиште испод довода.

Оквир квачила касније ће бити уграђен унутар квачила и држи решетку.

Доњи поклопац има решетку изнад млазнице. Да бисмо то урадили, морали смо извадити кутију поврћа.

Затим са чистом савешћу можемо да уградимо доњи поклопац у конектор. Пошто се овде не користи заптивна гума, потребно је цели део плуте прекрити силиконом. Након постављања утикача, спојеве изнутра и споља додатно забртвите заптивком.

У поклопцу је пробушена рупа за кабл за напајање и излаз за ваздух. Није било потребе за причвршћивање пумпе на утикач, па чак и без ње, она је чврсто причвршћена на дужину црева и кабла за напајање.

За бртвљење кабла за напајање коришћен је конектор сличан оном који се користи у уличним лампама. Пребаците прекидач тамо где се жица прекида.

Испод дршке улазне цеви за причвршћивање уграђен је чеп за домаћинство који ће служити као груби филтер за грубо чишћење. Без тога би било могуће, али тада бих морао да уградим спужву на доводну цев директно у акваријум или да оперем канистар сваког месеца (према мојим плановима, канистар се пере најмање сваких 6 месеци).

За предпродукцију. потребан је ПВЦ канал за канализацију д = 32 мм. У којој су избушене многе рупе Неко би могао да користи додатку. филтрирано активним угљеном или зеолитом, али прво се одлучило за спужвицу од пене.

Када су сви делови склопа филтера прошли, испуните их.

1. слој. Испод, пре свега, сређујемо материјал за густу филтрацију. У ове сврхе је најприкладнија пена са великом ћелијом. Нажалост, нисам могао да нађем гумену пену за акваријуме праве величине. Уместо тога, користио је нешто попут линеарне куглице.

3 слоја. Помоћу мале ћелије наносимо слој пенасте гуме. У мом случају користио сам синтетички зимски погон.

Сваки акваријум треба да има систем филтрације који ће прочишћавати воду, обезбеђујући здравље риба и биљака. Као што знате, отпад који су оставили становници резервоара, као и крхотине хране, суспендоване честице тла су веома штетне за рибу. Прљава храна се оксидује, претварајући се у токсични амонијак. Да би вода прошла кроз све фазе чишћења у право време, боље је да направите спољни филтер за акваријум властитим рукама. Ово спречава да штетне материје отровају живе ствари.

Затим поставите епрувету у врат посуде тако да се она запечати у њу. Након поступка, не приметите никакве празнине или рупе између цеви и врата. Дужина саме цеви је одабрана узимајући у обзир пројекцију на структури за 2-3 цм, а притом не сме додиривати дно боце. Ако се корак изведе погрешно, вода неће моћи да уђе у механизам.

Узмите шљунак и ставите га на врх посуде слојем од 6 цм и прекријте комадом полиестерске облоге. Уградите црево у цев аератор и поправите га. Када је механизам спреман, ставите га у акваријум. Затим укључите компресор да филтар ради. Пожељни микроорганизми ће се појавити у постојећој опреми која ће прерадити амонијак у нитрате, који стварају корисно микробно окружење у води.

Како ради ручни спољни филтер??

На основу ваздушног канала изграђен је самоходни спољни филтер: мехурићи ваздуха који напуштају компресор дижу се уз цев из које долазе до врха и смањују проток воде из филтера. Чиста и кисеонизована вода улази у горњи део чаше и пролази кроз шљунак. Затим вода улази у посуду кроз отвор, спушта се у цев и улази у резервоар. Синтон овде ради као механички филтер. Овај материјал спречава заљевање шљунчане базе..

Хемијски и механички прочишћава воду. Слични дизајни требају бити инсталирани у великом акваријуму запремине 200-400 литара. У случају пространијих акваријума капацитета 500-1000 литара, потребно је неколико таквих уређаја. Брендирани системи за пречишћавање воде на отвореном су скупи, тако да је најбоље да то учините сами. Материјали су приступачни и приступачни свима..

Још један начин креирања спољног филтра

Следећи подаци морају бити припремљени за следећи спољни филтер:

  • Пластична посуда са уским поклопцем (можете узети кутију за одлагање житарица);
  • Спужва или дебели материјал са порозном структуром;
  • Заптивена пумпа за воду и прикључак за причвршћивање на поклопац спремником;
  • Материјал за биолошку филтрацију (медицински памук, керамичке грануле);
  • Неколико усисних чаша, љепљива структура од смоле.

Погледајте како да направите спољни филтер властитим рукама..

Упутство за креирање филтера:

  1. Морате узети танку датотеку и направити резове по целом ободу доњег преграда пластичне посуде. Комади пролазе кроз воду.
  2. У овај пластични контејнер ставите сундјер - памучну вуну или други елемент за биофилтрацију.
  3. На поклопцу резервоара направите рупе које одговарају пречнику млазнице.
  4. Уметните млазницу у отвор и причврстите је акваријумом са смолом или силиконом.
  5. Инсталирајте пумпу на млазницу, што може створити притисак унутар посуде..
  6. На бочној страни контејнера, која је шира, причврстите неколико кућних усисних чаша.
  7. Интерни систем филтрације може се сматрати завршеним. Сузне чаше могу да држе уређај на зиду акваријума.

Такав кућни филтер може се инсталирати не на зид, већ поставити на дно резервоара. Тло такође делује као биолошки филтер. Пластична млазница може бити причвршћена на пластични отвор у облику дуге цеви која се пружа ка споља. Затим ће после пречишћавања вода бити засићена кисеоником.

Уместо малог пластичног контејнера, можете користити пластични контејнер или неотровни канистар од нехрђајућег челика. Овај дизајн је погодан за велике акваријуме, у њега се могу поставити велики кертриџи и патроне са филтер елементима. Морате држати своје кућне филтре на истој фреквенцији као и брендирани..

Ако филтер процури, проверите све његове компоненте:

  • Да ли су механизми за стезање чврсто затворени? Можете нехотице да причврстите делове лепком или смолом. Проблем можете решити тако што ћете поново причврстити стезаљке..
  • Спужва или посуда за усисавање могу се запрљати у филтеру за проток. Слим и прљавштина могу се очистити водом. Сваког месеца проверите чистоћу пројекта.
  • Оштећења на пластичној посуди која ће се морати заменити мазањем самог филтера.

Почећу кратким уводом. Иако имам акваријум дугачак 140 литара, сматрам се аматером. Јер је рибу држао искључиво за душу (треба нешто учинити). Зими сам успео да пазим на своје животиње, а љети то није било тако, па ћу почети са чињеницом да требам ухватити костуре. Седећи наредне зимске вечери, погледао сам свој акваријум и закључио да је неопходно, овако нешто ће се наставити, не више. Све време сам желео да постигнем чисту, олујну вегетацију, али успело је само делимично. Чак и након замене унутрашњег филтра Атман Ф-102 и стекао моћније Атман ф-104 .

Резултати оних које сам желео нису успели. Стога сам одлучио или мислио да сам посетио, не сећам се, али отишао сам на Интернет и почео да тражим начин да постигнем нормално стање и открио сам да поред унутрашњих филтера постоје спољни филтри. Укратко, након што сам их прочитао, дошао сам до закључка да ми требају, али овде су цене мало угризле (Кијевске цене интернета су 800-1400 грама, а најјефтинији кинески Атман ЦФ-800 је 600 грама).

Пошто живим у Украјини, на стотину километара од Херсона, у малом граду, немамо такве филтере за продају. А да бих отишао у Херсон, нисам био сигуран да ћу га наћи по цени која је у Кијеву и која ми треба. Нисам хтео да наручим путем интернета, јер више волим да гледам робу и онда да платим, него обрнуто. Већ сам почео да размишљам о томе како да смислим нешто слично и зашто, када сам наишао на домаћи спољни филтер на сајту.

Након много размишљања, дошао сам до закључка да треба радити домаће задатке. Зашто сам се одлучио, прво, доступност резервних делова укључује дизалицу, отишао сам, купио па чак и мотор из унутрашњег филтра, имамо их на залихи, купили смо филтер, мотор га подесио и није било проблема. И тако, да бисте отишли ​​у Херсон, има нешто или не, а риба неће да чека све време. Али пошто једноставно не испоручујемо 200 цеви, не користимо их, требало нам је само 160 и 100. Кад сам се вратио кући, био сам чак и мало нервозан, али сам мерио пумпу из Атман филтера ф-104 (према карактеристикама, Опис: Снага - 38 В Продуктивност - 2000 л / х, пораст воде - 2 м.) Уверен сам да би све требало бити чврсто у гузици. Пошто није било прикључака дужине 350 мм, узео сам метар дужине цеви 160 мм и утикача. Одлучио сам све комбиновати са пластичним једињењима. Припремио је списак потребних ствари и, купивши све потребне ствари, кренуо је на посао.

Још једном, гледајући унутрашње филтере, узео сам филтер као основу Ехеим цлассиц 2213

Технички подаци: За акваријум: до 250 л.
Продуктивност: 440 л / х.
Капацитет воде: 1,5 м.
Перформансе филтра: 3 Л.
Димензије: 160 к 160 к 355 мм.
Потрошња енергије: 8 В.
Висина пумпе Атман ф-104 била је 10 цм, а затим сам додао и показало се да је 160к160к450мм. Почео сам да размишљам о томе како да направим дно, прво сам изрезао дебели пластични круг на силикон и налетео на крајеве, али онда ми је заблистало, али шта ако загрејете цев и ставите шешир. Направио сам исечак од главног и отишао на експеримент. На гасној пећи (највећи пламеник) почео сам да окрећем пламен (морао сам да носим рукавице, прсти су ми били врући), с временом је цев омекшала, постала је флексибилна гума и успео сам да убацим плуту. Разумевајући да ће све функционисати врло добро, учинио сам исто и са главним предметом (ако неко то жели, не спуштајте га у пламен, да не бисте оштетили пластику, равномерно намотајте цев и испробајте њену флексибилност,

Направио сам дно, одлучио сам се за врх, све је функционисало, чак и боље него што сам могао замислити, млазница пумпе отишла је тачно до 20. угла, требало је само мазати пластику силиконским акваријумом и све је било у реду. Мотор је имао задњу полицу, одлучио сам да направим потпорну траку тако да мотор виси не само на носу, већ се одмара и на стаблу (свему је такође недостајао силикон), јер је цео овај део чепа морао бити потпуно убачен у цев, да би се у будућности извукао њега, одсекао је дужину од 24 мм од експерименталне цеви на цеви, која би служила као граничник.

Када сам монтирао Маиевски дизалицу, одлучио сам да избушим рупу, тако да је Маиевски приликом завртња пресекао конац на додир и успео (такође посађен на силикон) купио сам жичану траку на тржишту (тамо се користе различити пречници за уличне лампе или електричне моторе)

Пошто нисам био задовољан утоваром филтерских елемената, како у немачком, тако и у филтеру који сам створио на овој страници, одлучио сам да направим корпе за терет, као у филтерима Ехеим Профессионел 2224 и тако даље.

Не проналазећи право паковање, одлучио сам да направим корпу за преосталу цев. Направио сам три комада пречника 8 цм, то можете учинити помоћу два керамичка прстена и биолошких куглица, а остатак напуните сунђером ако нађете пречник 160к160 (након што одсечете 8 цм, изрежите овај комад, а затим га ставите у цев и нанесите колико треба га смањити тако да је зазор мали тако да се корпа без напора креће, прво сам залепио лепило пластиком, а за снагу сам направио рупе, уврнуо га бакарном жицом, утопио у жлебовима направљене од дрвеног пламеника. Можете бушити рупе у акваријуму силиконом, али ја сам ИЛ их безбедно (Нисам мислио да дно пао током екстракције, а цео одвод је сипано)

Изрезао сам траку дебљине 3 мм и залијепио. Ставила га је на силикон и преврнула га на четири стране, такође направила бразде и утопила. Затим је посађено дно силикона. Дршка је такође направљена од цеви. Можете користити шрафове са штипаљком, али ја сам узео шипку од пластичног клина (помоћу пене која је причвршћена на зид), изрезао је на бачве од 2 цм и изгорео у шеширу са шрафом загрејаним на пећи.

Да, Тати, кад је цев хладна, лагано сам гурнуо чеп из цеви, убацио сам две плоче у плуту да поправим корпе уз њу. Утопио сам их истим путем са ивицом. Након инсталације, чеп се прекрије силиконом и сади док се не заустави.

Међутим, одлучио сам да купим велику тиквицу од кућног филтера (мали контејнер је опремљен са пуњењем соли, и појединачно га, као што знам, ставим у хладну воду пред веш машином) решио сам да то направим на основу дизалице за мотоцикл из кућних мотоцикала. Вода ће ући у филтер једним обртајем кроз цев до дна посуде, а потом кроз сунђеар горе. Одсекао сам цев по величини сијалице, на једном крају избушене рупе а други крај на силикону. Пјенаста гума је већ купљена, спремна у округлу флашу у продавници за кућне љубимце.

Успут, ако користите кућни филтер, покушајте да узмете дизалицу Маиевски одозго, а не са стране, као што сам учинио за бољи отвор за ваздух, морао сам избушити малу рупу и затегнути вијак еластиком, показао сам стрелицу на слици. Тиквицу сам завртио посебном стезаљком, на слици је приказан уређај на који су причвршћена четири шрафа са овцом, који су горњи поклопац притискали из рупе. Захваљујући томе, могу сама да отворим поклопац, а да не додирнем сијалицу из кућног филтра.

Да бих усисао воду у филтер, користио сам пластичну боцу од 0,5 литара из пића, одсекао врат и пластичну плочу обрађивао рупама (избушио мале рупе да се риба не би упијала) уврнутом жицом. Ако сада морам да га извадим, ту боцу можете лако одврнути. Филтер сам напунио на овај начин: прва корпа од порозне глине је на пола исечена пластичним прстеновима одрезаним од пластичних набора за ожичење (успут, подсећају на брендирано пуњење)

друга корпа са порозном сунђером за бактерије, трећа порозна спужва и синтетичко зимско прање.

Након пуштања филтера, није било простора за цурење (све навојне спојеве сам закачио каблом и подмазао их акваријум силиконом). Филтер ради тихо, мада је кад је Атман ф-104 филтер радио у акваријуму, ноћу је било мало звецкање које је било јако лоше и морао сам га искључити да спава и сада смо јели да је пумпа била спољни филтер за домаћинство Он ради. Када је у питању чишћење, још је рано рећи, јер филтер ради само седмицу дана, али резултат је већ уочљив, вода је постала провиднија, риба је још срећнија. Глава се није променила, пумпа се добро тресе, иако је сундјер у филтеру за домаћинство већ напола блокиран. Имао сам цијену од око 500 грама, с обзиром да сам имао филтер пумпу и глину у праху. И онда одлучите да направите или купите готове производе, ако их имате у продавницама. Па то је вероватно све.

Како направити акваријумски филтер властитим рукама и организовати филтрирање сопственог акваријума? Без обзира да ли је спољни, унутрашњи или нижи. Који су вам алати и опрема потребни? Одговоре на сва ова питања можете пронаћи у овом чланку..

Постоји много опција за прављење разних врста филтера. Размотрићемо главни.

Врсте филтера:

  1. интерни
  2. шаркама
  3. екстерни
  4. дно

Интерни филтер

Ово је најлакши тип филтера. Шта, она довољно добро чисти воду (по свом типу). Израда унутрашњег филтера властитим рукама је врло једноставна. За то ће вам требати: пластична боца (мале величине)

  • парче сунђера
  • пунило (шљунак, величине „врата у бочици“)
  • компресор, црево и једна усисна чаша

Направимо четири велике рупе на поклопцу. У врату, испод поклопца, направимо рупу у којој један крај црева треба да буде “чврст” (други крај је спојен на компресор). На дну боце, у колу, направимо рупе за испуштање пречишћене воде. Не заборавите да направите још један отвор за усисну чашу, одмах испод дна пластичне боце.

Напуните наш филтер (боцу) шљунком (или другим пунилом), затегните матицу. Затим на врат наносимо комад сунђера (пожељно је да буде правилног, витког облика) - то ће бити доњи део нашег уређаја. Уметните црево и усисну чашицу у одговарајуће рупе. Поставите филтер у акваријум и укључите компресор. Готово!

Схематски приказ интерног филтра

Зглобни филтер

Монтирани акваријумски филтер такође није компликован. Али "игра" има више него интерно.

За нас ће требати:

  • било која пластика, стакло, плексиглас (сваки неутрални материјал при руци)
  • компресор
  • спужва (синтетичка зимница), црево

Израђујемо посуду или је налазимо спремну (нешто попут дугог пластичног лонца за биљке, правимо пластичне зидове (то се јасно види на дијаграму). Прво одељење (где се доводи вода) напунимо комадом полиестерске облоге, а остале секције другом или истим пунилом У последњем одељку, на врху, направимо рупу и жлеб за пуштање пречишћене воде и објесимо структуру на задњу страну акваријума.

Вода се доводи компресором, слично спољном филтеру.

Инсталирани круг филтера

Спољни филтер

Спољни или спољни акваријумски филтер, урадите то сами, што се усложњава. За његову израду можете користити пластични округли високи спремник или пластичну бачву с поклопцем. Ако је нема, можете користити баштенску цев великог пречника. Истина је да би у овом случају поклопац и дно требали бити причвршћени независно један од другог..

Требат ће вам:

  • пумпа
  • пластични канистар
  • синтетички пунило за цимизер
  • црева, цеви

На дно посуде је причвршћен пластични или метални спој са једносмерним улазним вентилом. У поклопцу су две рупе. Један за уградњу с вентилом за издах, други за електричну пумпу, који је заузврат причвршћен на унутрашњу страну поклопца.

Сада је потребно да направите кертриџе за поновно пуњење. Погодне пластичне посуде са истим пречником као и унутрашњост посуде. На дну те посуде направимо много рупа за циркулацију воде.

Први слој за уметање налази се тик изнад улазног конектора. И напуните га полиестерском облогом. У следећим слојевима нанесите било који други филтер. Можете користити различите: шљунак, лежишта угља, вулканске стене и др . Обавезно је да задњи уметак не додирује пумпу..

Снага пумпе зависи од запремине акваријума. Што је већа запремина, јача пумпа мора бити.

Спољни филтерски круг

Доњи филтер

Вредни спомена су доњи филтри. Елемент филтра који је тло акваријума. Кроз њу тече вода, што узрокује грубо чишћење. Најбоље чишћење постиже се песковитом земљом. Ова врста филтера се практично не користи, али то ћемо и даље размотрити.

За ово ће требати:

  • пумпа
  • цеви + цеви са рупама испод, под земљом
  • компресор (у једној од опција)

Постављамо цеви са рупама под земљом. На врху треба уметнути пластичну мрежицу ​​са малим рупама како земља не би зачепила рупе у самој цеви. Пумпа је ближа површини. Готово!

У случају филтера са директним протоком, користимо компресор. Јасније, дизајн се може видети на дијаграму..

Доњи филтер. шема

Закључно, рецимо, да су све врсте филтера једноставне за производњу и истовремено уштеде значајну количину новца. А гушћим приступом, можете да побољшате и побољшате ове могућности производње филтера..

СВЈЕТЛО ЗА АКУАРИУМ БИЉКЕ, ЛЕД и ЛЕД ЛИСТЕ.

Делите на друштвеним мрежама:

Слично
» » Направите сопствени спољни филтер за акваријум